Hiihdon maailmancupissa surullinen näky – ”Laji kuolee ellei tule muutosta”
Lillehammerin maailmancupin hiihtokisat tekivät selväksi ainakin kaksi asiaa: Norja on edelleen täysin ylivoimainen miesten normaalimatkoilla ja Therese Johaug on tullut takaisin maailman huipulle naisten puolella.
Lillehammerissa nähtiin myös norjalaisten kannalta huolestuttavia asioita. Nuo ongelmat löytyivät katsomon puolelta.
Remi Lindholm otti perjantaina Viaplayn haastattelussa esille, että Lillehammerissa oli todellinen yleisökato verrattuna Rukan maailmancupin avaukseen.
Norjassa ei luonnollisesti haluttu pitää asiasta suurinta mahdollista meteliä. Ruotsissa ei kuitenkaan asiaa piiloteltu.
Esimeriksi Calle Halfvarsson ja Moa Ilar eivät peitelleet synkkää tilannetta Aftonbladetin haastattelussa.
– Täällä oli tuttuun tyyliin 20 katsojaa. Ei se minua yllätä. Näin se on joka vuosi. Tämä menee vain huonompaan ja huonompaan suuntaan. Jopa norjalaiset ovat täysin kyllästyneitä, kun he vain voittavat ja kukaan ei haasta heitä. Laji kuolee ellei tule muutosta, linjasi Halfvarsson.
– Lillehammerissa on joka vuosi sama show. Uskomattoman tylsää. Norjan pitäisi hiihtomaana kerätä enemmän katsojia. On huono juttu, jos puolet yleisöstä on Ruotsista. Toivottavasti MM-kisoissa (Trondheimissa) asiat ovat paremmin, sanaili Ilar.
Hiihtäjien kommentit otettiin vastaan ilolla Venäjällä. Siellä on tehty selväksi, että hiihto on kuolemassa ilman heidän urheilijoitaan.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yhdeksäs kulta – Johannes Hösflot Kläbo ohitti legendat
- Alisa Vainio kuittasi jättipotin – taustalla hurja juoksu
- Suvi Minkkinen sai yllätyspuhelun suorassa tv-lähetyksessä
- ”Näin sen Suvin naamasta” – huoltopäällikkö aavisti mitalin ladun varrelta
- Suvi Minkkisen mitali ratkesi viimeisellä ampumapaikalla – katso video
- Suvi Minkkinen: Maaginen nousu mitaleille – ampui nollat
- Yle: Iivo Niskanen puolusti Niko Anttolaa – ”Ihan sairasta”
- Nyt meni kiharaiseksi – tässä ovat vaihtoehdot Leijonien puolivälierävastustajaksi
- Ruotsissa kuohuu – ”jättifiasko”
- Karvas nelossija viestistä – päävalmentaja teki suoran johtopäätöksen Ylellä
- Ilkka Herola tykitti hurjat lukemat suurmäessä – luvassa taistelu mitaleista
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Jasmi Joensuu julkaisi yhteiskuvan Leijonat-rakkaansa kanssa: ”Kulta kainalossa ja pronssia kaulassa”
- Tässä on Suomen joukkue miesten viestiin
- Ruotsin päävalmentaja raivosi Norjalle – “Touhu ei ollut kaunista”
- “Ruotsalaiset tekivät ihan samalla lailla” – norjalaistähti latasi vastauksen syytöksiin
- Koominen video leviää naisten viestistä – ”Kuvaa Ruotsin tilannetta”
- Suomen edustajat valittu mäkihypyn Super Team -kilpailuun!
- Ylellä nousi yksi nimi esiin naisten viestistä – ”Ei voi olla korostamatta, miten tärkeä”
- ”Mieluummin otan sen turpaan” – Johanna Matintalo vastasi kritiikkiin MTV:llä