Iivo Niskanen kuuli Johannes Kläbon tempusta – lausui jäätävän viestin Ylelle
Maastohiihdon maailmancup päättyi Salpausselällä 50 kilometrin kilpailuihin. Iivo Niskanen oli miesten kilpailun kuudes.
Norjan Johannes Kläbo, joka vei myös maailmancupin kokonaiskilpailun voiton, voitti sunnuntain kisan ja vei Norjan neloisvoittoon. Miro Karppanen oli 16:s. Myös Lauri Vuorinen (20:s) ja Juuso Mäkelä (26:s) hiihtivät 30 parhaan joukkoon.
Kläbo käänsi katseita maalissa, kun hän tuuletti pudottamalla sauvat dramaattisesti maahan vaakatasosta. Hän käytti siis Iivo Niskasen tuuletusta.
– Hän on tehnyt sen niin monta kertaa minulle, joten ajattelin että olisi hyvä tehdä sama täällä Lahdessa ja 50 kilometrillä, Kläbo kommentoi Ylelle.
Niskaselta kysyttiin Ylen haastattelussa Kläbon tempusta. Viesti oli selvä.
– Aijaa. En ollut näkemässä sitä. Ei siinä mitään. Se on kivaa hiihtää, kun on kunnossa. Totta kai olisi ollut mahtavaa tarjota parempi vastus täällä ja olisi muotoutunut hieno kisa. Niin kuin vähän ennakkoon ajattelin, niin tänään ei voitosta pystynyt hiihtämään. Silloin tilanne on tuo ja keräillään näitä ynnä muita -sijoja. Pitää katsoa kärkitaistot jälkilähetyksestä televisiosta, sanaili kolminkertainen olympiavoittaja.
Niskanen myönsi myös Ylelle, että kisan toinen suksipari ei ollut täysin ihanteellinen. Fyysinen olo oli myös odotetun vaisu sairastelujen jäljiltä.
– Ehkä olisi voinut napsun ottaa enemmän pitoa siihen kakkospariin, niin olisi ollut helpompi retki. Tilanne on mikä on, että ei ole vain sellaisessa lyönnissä kroppa, että kärsisi hiihtää viittäkymppiä – eikä oikeastaan mitään kisaa. Vaikea kierre katkaista tuollaisen sairastelun jälkeen, mutta tulipahan tultua kuitenkin tänne… Ei ollut kovin isot odotukset tänne tultaessa.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-joukkue meni uusiksi – loukkaantuminen pudotti yhden nimen
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Venäjän olympiapaluu sai rajun vastaiskun – Ukraina vei asian oikeuteen
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
- Pitkä kilpailutauko muutti kaiken – Viivi Lehikoinen kertoo nyt suoraan
- Suomen EM-joukkue kasvoi – yksi nimi joutuu vielä piinaavaan odotukseen
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”