Nyt jysähti ikävä uutispommi Suomen hiihdosta kesken MM-kisojen

Hiihdon MM-kisat ovat käynnissä Trondheimissa. Samaan aikaan on saatu myös synkkiä uutisia Hiihtoliiton kannalta.
Liiton entinen toiminnanjohtaja Ismo Hämäläinen on nimittäin 4.3.2025 jättänyt haastehakemuksen Helsingin käräjäoikeuteen aiheenaan työsuhteensa perusteeton päättäminen. Vastaajana on Suomen Hiihtoliitto.
Hiihtoliitto tiedotti aiheesta keskiviikkona. Liiton puheenjohtaja Sirpa Korkatti kommentoi asiaa tiedotteella.
– Emme avaa julkisuudessa kenenkään yksittäisen henkilön työsuhdekysymyksiä. Voimme kuitenkin todeta, että olemme uuden toiminnanjohtajan aloitettua tehneet merkittäviä, kriittisiä toimenpiteitä Hiihtoliiton tilanteen korjaamiseksi ja siinä olemme onnistuneet.
– On luonnollisesti kaikkien osapuolten kannalta todella ikävää, että olemme päätyneet tilanteeseen, jossa Ismo Hämäläisen työsuhteen päättymistä käsitellään käräjäoikeudessa. Olemme pyrkineet löytämään ratkaisun neuvotteluiden avulla, mutta valitettavasti emme ole päässeet yhteisymmärrykseen Hämäläisen ja hänen edustajiensa kanssa.
– Vaikka tilanne on ikävä, uskomme kuitenkin, että tekemämme ratkaisut ovat olleet oikeita. Kuten olemme avoimesti kertoneet, on Hiihtoliitossa tehty sittemmin useita toimia kestävän talouden ja toimintakulttuurin rakentamiseksi, Korkatti selvitti tiedotteella.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valmentaja lausui Ylelle brutaalin totuuden MM-mitalitoivo Saga Vannisen tilanteesta
- Jani Sievisen treffikeskustelu sai erikoisen käänteen – pöydälle lyötiin hinnasto
- Yle: Suomen lentopallotähti ällisteli vastustajan toimintaa MM-kisoissa
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”