Alisa Vainio on järjestänyt suuren suomalaisen sensaation yleisurheilun MM-kisoissa. Vainio oli nimittäin viides naisten maratonilla.

Vainio juoksi tasaisen varmasti Tokion kovissa olosuhteissa ja paranteli osakkeitaan loppua kohden. Kenian Peres Jepchirchir voitti ennen Etiopian Tigist Assefaa ajalla 2.24.43.

Vainion aika oli 2.28.32. Hän oli ylivoimaisesti paras eurooppalainen kisassa. Pronssimitalin voitti Uruguayn Julia Paternain, jolle Vainio hävisi reilun minuutin. Vainio oli vielä häkeltynyt kisan jälkeen Ylen haastattelussa

– Tosi sekava olo ja tosi sekava kisa. En oikein tiennyt, kun tavallaan tuntui hyvältä, sitten samaan aikaan tuntui pahalta, aloitti Vainio Ylen haastattelussa ja avasi enemmän taktiikkaansa.

– No itse asiassa tuo, joka ilmeisesti otti pronssia se tyttö, niin Juliako sen nimi oli. Me puhuttiin sen kanssa, että joko noi afrikkalaiset hidastaa tai sitten me kovennetaan. Sitten päädyttiin siihen, että ne hidastaa. Ajateltiin, että vedetään omaa tahtiaan, että ne juoksee omaan juoksuaan ja me omaa juoksuamme. Ajateltiin, puhuttiin yhdessä, että vedetään fiksusti tämä ja hän veti ihan loistavasti.

– Minun tavoitteena oli, että annan kaikkeni tuonne. En tiedä täyttyikö se ihan, mutta ei voi olla kuin tyytyväinen, jos viidenneksi tulee kuulemma, sanaili Vainio.

Ylen toimittaja Laura Arffman otti tässä vaiheessa esiin Vainion terveysmurheet.

– Siellä oli todella pitkä ja vaikea mykoplasmajakso. Miten arvokkaaksi se tämän juoksun tekee? tiedusteli Arffman.

Tuo kysymys oli liikaa Vainiolle. Hän alkoi kyynelehtiä.

– Siis se on… Se on ihan uskomatonta. On tuossa ollut aika vaikeata, nieleskeli Vainio.

Suomen moukarinaisista Silja Kosonen ja Krista Tervo menivät finaaliin. Kosonen heitti 75,88 metriä ja Tervo 73,73 metriä. Suvi Niiranen jäi karsintaan tuloksella 66,37.

Molemmat Suomen pika-aiturit etenivät välieriin aikavertailun kautta. Lotta Harala oli oman alkueränsä neljäs ajalla 12,86 ja Saara Keskitalo viides ajalla 12,95.

– Ehdottomasti uskon, että ennätys on mahdollinen. Kun on parhaassa kunnossa koskaan, on hyvä realisoida se tulokseen, sanoi Harala SUL:n tiedotteella.

LUE MYÖS