Entinen kiekonheiton huippunimi Imrich Bugár on kuollut 70-vuotiaana. Asiasta kertoi hänen seuransa Dukla.

Tshekkiläislehti Bleskin mukaan Bugár oli sairastanut syöpää, mutta piti taistelunsa poissa julkisuudesta. Tieto kuolemasta on järkyttänyt hänen läheisiään ja entisiä kilpakumppaneitaan.

– Alkuun en halunnut uskoa sitä. Puhuin hänen kanssaan alle kuukausi sitten. Menetin mahtavan ystävän, juoksijalegenda Jarmila Kratochvílová kertoi.

Myös kuulantyöntäjä Helena Fibingerová oli pitänyt yhteyttä Bugáriin, eikä ollut tietoinen tämän sairaudesta.

– Kun näin sen, en voinut uskoa sitä. Ei vaikuttanut siltä, että Imrichillä olisi minkäänlaisia ongelmia. Hänen kanssaan oli aina hauskaa, Fibingerová sanoi.

Bugár edusti urallaan Tshekkoslovakiaa ja saavutti merkittäviä arvokisamenestyksiä. 195-senttinen kiekkojätti voitti Euroopan mestaruuden Ateenassa vuonna 1982 ja maailmanmestaruuden Helsingissä vuonna 1983. Lisäksi hän saavutti olympiahopeaa Moskovan kisoissa.

Bugár muistetaan yhtenä aikansa parhaista kiekonheittäjistä.

LUE MYÖS: