Santtu Heikkinen oli äärimmäisen lähellä suomalaista yleisurheiluhistoriaa Kööpenhaminassa. Mailin (n.1 600 metriä) kilpailussa syntyi huipputulos 3.55,70, joka jäi vain viisi sekunnin sadasosaa Ari Paunosen vuonna 1977 juoksemasta Suomen ennätyksestä.

Kyseessä on matkan kaikkien aikojen toiseksi nopein suomalaisaika. Samalla se vahvisti, että lähes kahden vuoden kilpailutauon jälkeen radalle palannut Heikkinen on jälleen kansainvälisesti kilpailukykyisessä kunnossa.

Kilpailussa nähtiin myös erikoinen sekaannus. Heikkinen merkittiin aluksi voittajaksi ajalla 3.55,52, mutta myöhemmin tuloksia korjattiin.

– Minä olin toinen. Meillä oli numerolaput väärinpäin, Heikkinen selitti virhettä Urheiluliiton tiedotteessa.

Lopullisissa tuloksissa voitto kirjattiin Uruguayn Valentin Socalle, mutta suomalaisen suoritus keräsi silti suurimman huomion.

Heikkinen juoksi nousujohteisesti läpi kilpailun. Noin 600 metrin kohdalla hän oli vielä kuudentena, mutta alkoi vähitellen nousta kärjen tuntumaan. Viimeisellä kierroksella suomalainen taisteli voitosta asti ja oli mukana tiukassa loppukirissä.

Kilpailun asetelmat eivät kuitenkaan olleet täysin hänen mieleensä.

– Meillä oli jänis ja vielä valojänis 3.55:n loppuaikaan tähtäävässä vauhdissa. Se jäi vähän harmittamaan, että pääletka tipahti vähän jäniksen vauhdista ja juoksu meni lopussa taktikoinniksi, ja sitten tuli kunnollinen kiritaistelu.

Tuloksesta huolimatta Heikkinen ei peitellyt tavoitettaan.

– Olen suht tyytyväinen, että pystyin kakkossijan, kun mukana oli kohtuullisen kovatasoisia juoksijoita. Suomen ennätys oli kuitenkin se, mitä tulin hakemaan, mutta jäi rikkomatta tällä kertaa.

LUE MYÖS: