Ilona Mononen sai takapakkia ennen Kalevan kisoja: lähetti hurjan viestin EM-kisoihin
Ilona Mononen osoitti Kalevan kisoissa olevansa täysin omassa luokassaan naisten 3 000 metrin estejuoksussa. Suomen kärkinimi hallitsi kilpailua alusta loppuun ja juoksi mestariksi ajalla 9.46,76, vaikka joutui tekemään koko kilpailun ajan yksin töitä kärjessä.
Kilpailusta muodostui ennen kaikkea valmistava näyttö elokuun EM-kisoihin, sillä kovaa kirittäjää ei tällä kertaa löytynyt.
– Tässä kisassa hain onnistuneita esteiden ylityksiä ja kiihtyvää kilpailua. Sopivaa estetuntumaa pienen tauon jälkeen, Mononen kertoi.
Mononen vietti lähes koko heinäkuun harjoitusleirillä Espanjan Sierra Nevadassa. Valmistautuminen sujui pääosin suunnitelmien mukaan, vaikka alkuun mahtui yksi ikävä yllätys.
– Minulla oli pieni vatsapöpö leirin alussa, mutta selvisin siitä onneksi vain muutamalla päivällä ja palauduin pian normaaliin harjoitteluun. Kaikki on mennyt muuten hyvin. Terveys ja jalat ovat kunnossa, Mononen paljasti Suomen Urheiluliiton tiedotteessa.
Mononen kuuluu Suomen suurimpiin mitalitoivoihin Birminghamin EM-kisoissa. Hän on tällä hetkellä Euroopan tilastossa neljäntenä, mutta oma tavoite on sijoitusta kunnianhimoisempi.
– Haluan ajatella realistisesti, että mitali on otettavissa. Arvokisoissa tilastot ovat vain paperia. En halua lähteä sinne hakemaan tilaston mukaista neljättä sijaa.
LUE MYÖS:
- Topi Raitasen nimikkotapahtumassa nähtiin hurja veto – nuori lupaus säväytti
- Suomalainen hiihtovalmentaja loikkasi toiseen maajoukkueeseen
- THF: Entistä huippuvahtia tuodaan eläkkeeltä Jokerien tolppien väliin
- Harri Heliövaara hurjassa iskussa – tilastot puhuvat puolestaan
- Lentopallon EM-kisat 2026: Lohkot, ottelut, tv, liput
- Tätä ei osattu odottaa: Patrik Laineelle avautui yllättävä ovi
- Nooralotta Neziri kävi syvissä vesissä: ”Tää oli tässä”
- Tätä ei enää piilotella: Robin Räikkösestä jättiuutinen!
- Lotta Haralan valmennettava teki paluun kisakentille pitkän tauon jälkeen – ennätykset uusiksi
- Korisliigan nousijajoukkue jysäytti – pelaajasopimus Gettomasan kanssa
- Kalle Rovanperä: Unelmaprojekti!
- IS: Hirmukunnossa oleva VilleGalle osallistuu Stadion Cooperiin – puolimaratonin aika mykistää
- Riitta-Liisa Lassila kertoi kuulumisiaan – pitkäaikainen haave toteutui
- Suomalainen juoksija teki uskomattoman suorituksen – ennätys uusiksi
- IS: Oliver Helanderin EM-urakka sakkasi pahasti – asiantuntija nosti esiin ongelman kulisseista
- Yle: Hiihtopomon raju haaste oli johtaa pysyviin vammoihin: ”Moni varoitteli”
- Tähtiloistoa Helsingin Olympiastadionilla – huippunimet osallistuvat Cooper-testiin
- Ylen toimittaja Anni Jämsä: Uusi aluevaltaus!
- Alisa Vainion nimi ilmestyi listalle – osallistuu sittenkin SM-kisoihin
- Suomalainen moukarinheittäjä teki päätöksen jatkostaan – yksi asia on vielä auki