Suomalaislupaus avaa menestyksensä taustaa – nyt edessä EM-kisat kotimaassa
Veikka Lindqvististä tuli ensimmäinen Mikkelin Passareiden kasvatti, joka on noussut miesten lentopallomaajoukkueeseen. 22-vuotias hakkuri pelaa ammattilaisena Ranskassa ja valmistautuu nyt Tampereella pelattaviin EM-kisoihin.
Lindqvistin tie huipulle ei ole kulkenut pelkästään lentopallokentän kautta. Lapsena hän harrasti monipuolisesti muun muassa laskettelua, yleisurheilua, tennistä, telinevoimistelua ja trampoliinitemppuja.
Hän pitää monipuolista liikuntaa tärkeänä osana kehitystään.
– En tiedä, olisiko minulla nyt tällaisia ominaisuuksia, jos olisin pelkästään pelannut lentopalloa, kertoo Lindqvist Ylelle.
Lentopallon Lindqvist aloitti Passareissa seitsemänvuotiaana. Yhdeksännellä luokalla edessä oli siirto Kuortaneen urheiluopistoon.
Tavoite oli ollut selvillä jo varhain.
– Tavoitteet olivat selkeät jo ihan pienenä. Halusin pelata maajoukkueessa ja ulkomailla.
Nyt molemmat haaveet ovat toteutuneet.
Suomen maajoukkue lähtee kotikisoihin hyvistä asemista. Joukkue voitti heinäkuussa Euroopan liigan, jossa finaalivastustajana oli Hollanti. Suomi vei molemmat loppuottelut nimiinsä erin 3–1.
EM-kisoissa Suomi kohtaa alkulohkossa Tanskan, Alankomaat, Belgian, Serbian ja Viron. Lindqvist uskoo nuoren ryhmän iskukykyyn.
– Meillä on aika laaja rosteri ja paljon kovia pelaajia. En tiedä, onko ikinä ollut tällaista tilannetta, että olisi näin paljon pelaajia hyvissä liigoissa, Lindqvist sanoo.
Tavoite kotiturnaukseen on selkeä: ensin jatkopaikka, sitten katse eteenpäin.
– Totta kai tavoitteet ovat kovat tänä vuonna. Jatkopaikka on ensimmäinen tavoite ja sen jälkeen mennään yksi peli kerrallaan. Jos me pelataan meidän parasta lentopalloa, niin uskon, että jatkoon mennään, Lindqvist sanoo.
Myös oma ura on menossa eteenpäin. Lindqvist haluaa pelata Ranskassa hyvän kauden ja tavoitella myöhemmin paikkaa vielä kovemmasta sarjasta. Yksi erityinen haave liittyy Japaniin.
Hän haluaa myös pelata pitkän uran hakkurina.
– Toivon, että ura kestää mahdollisimman pitkään, reilusti yli kolmekymppiseksi. Hakkuri on aika repivä rooli, mutta jos pitää hyvin huolta kropasta ja tekee asioita järkevästi, niin se on mahdollista, Lindqvist sanoo.
Nuorille pelaajille Lindqvistillä on lopuksi yksinkertainen viesti.
– Uskaltakaa myös unelmoida. Lentopallossakin on teitä päästä ammattilaiseksi ja huipulle. Kannattaa tehdä kovasti töitä ja uskoa siihen.
LUE MYÖS:
- Aleksander Barkov teki paljastuksen Patrik Laineen NHL-urasta – jotain on nyt toisin
- Suomalaislupaus avaa menestyksensä taustaa – nyt edessä EM-kisat kotimaassa
- Aleksi Valavuori tekee paluun: ”Ensin käydään läpi, miksi p*skoin housuun”
- Olympiavoittaja loukkaantui rajusti – tarvitsi helikopterikyydin
- Janni Hussi paljastaa ralliuransa karun kääntöpuolen: ”En pärjää”
- Hiihto katoamassa Yleltä – suomalaisille luvassa raju muutos
- Lotta Harala päätti näyttää seuraajilleen kaiken – yksi varoitus mukana
- Hurja haaste odottaa Alisa Vainiota – Berliinissä juostaan kovaa
- Hiihtotähti Jasmi Joensuun kotiprojekti etenee – yksi tärkeä vaihe valmis
- Marit Björgen kieltäytyi kuninkaan hautajaisista – paljasti syyn medialle
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Krista Tervo paljasti uutta tietoa: ”En ole aiemmin julkisesti puhunut”
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- THF: Entistä huippuvahtia tuodaan eläkkeeltä Jokerien tolppien väliin
- Suomalainen hiihtovalmentaja loikkasi toiseen maajoukkueeseen
- Kimi Räikkönen sai tylyn kohtelun – F1-sivusto ihmettelee Ferrarin toimintaa
- Tätä ei osattu odottaa: Patrik Laineelle avautui yllättävä ovi
- Ylen toimittaja Anni Jämsä: Uusi aluevaltaus!
- Marit Björgen kieltäytyi kuninkaan hautajaisista – paljasti syyn medialle
- Valtteri Bottas jäämässä sivuun MM-kisoista?