Tuomas Heikkilä teki ison linjauksen – kaikki paukut nyt yhteen tavoitteeseen
Tuomas Heikkilä tähtää maratonille Pekingin MM-kisoihin ja Los Angelesin vuoden 2028 olympialaisiin. Suomen Urheiluliiton (SUL) mukaan suunnistuksen MM-mitalisti on keskittänyt harjoittelunsa pitkän matkan tavoitteeseen, vaikka ensimmäinen maraton on vielä juoksematta.
Heikkilän suunnitelma on kunnianhimoinen. Ratajuoksun huipulle nopeasti noussut suomalainen aikoo tehdä maratondebyyttinsä tulevana talvena ja rakentaa kuntoaan sitä ennen puolimaratonkilpailuissa.
– Harjoituksellisesti kaikki paukut ovat nyt maratonille, jotta olisin fyysisesti sille matkalle valmis ja kilpailukykyinen, Heikkilä kertoo tiedotteessa.
Ensi kesän Pekingin MM-kisat ovat ensimmäinen suuri tavoite. Maratonille pääseminen ei kuitenkaan ole yksinkertaista, sillä suora tulosraja on peräti 2.06.00.
Kilpailuun hyväksytään 100 juoksijaa, joten myös maailmanranking voi tarjota mahdollisuuden kisapaikkaan.
Ennen maratondebyyttiään Heikkilä aikoo testata vauhtiaan lyhyemmällä maantiematkalla. Suunnitelmissa on juosta syksyn aikana yksi tai mahdollisesti kaksi puolimaratonia.
Heikkilä on jo aiemmin kertonut julkisuudessa, että harjoitusten perusteella hän uskoo pystyvänsä tavoittelemaan puolimaratonilla noin 1.01 aikaa.
Sellainen suoritus veisi hänet lähelle Suomen ennätystä.
Puolimaratonin SE on Jussi Utriaisen 15 vuotta sitten juoksema 1.02.50. Heikkilän tavoittelema aika olisi toteutuessaan selvästi tätä kovempi.
Myös maratonin Suomen ennätys voi nousta kiinnostavaksi vertailukohdaksi, mikäli Heikkilän siirtyminen uudelle matkalle onnistuu.
Maratonin SE on Janne Holménin vuonna 2008 juoksema 2.10.46.
Heikkilän maratonkunnosta ei kuitenkaan vielä ole kilpailutulosta. Ensimmäinen todellinen mittari saadaan tulevana talvena, kun hän tekee debyyttinsä 42,195 kilometrin matkalla.
Kovaan harjoitusjaksoon Heikkilä hakee vaihtelua myös uudenlaisesta kilpailumuodosta.
SUL kertoo, että hän osallistuu RunX-juoksumattokisaan. Laji tarjoaa poikkeuksen syksyn harjoitusrutiineihin, vaikka itse juoksumatto on Heikkilälle tuttu harjoitusväline.
LUE MYÖS:
- Tuomas Heikkilä teki ison linjauksen – kaikki paukut nyt yhteen tavoitteeseen
- Suomalaiskaksikko säikäytti Euroopan mestarit – jättiyllätys oli jo käsissä
- Alisa Vainion tontille tulee hiihtokuningatar – ”Elämäni parhaassa juoksukunnossa”
- Venäjän olympiavoittaja raivostui MM-kisojen päätöksestä – ”Pellejä!”
- Lotta Haralan arki helpottui: ”Tuntui h*lvetin hyvältä”
- Emma Tainiolta rankka paljastus arjestaan
- Riemu repesi Suomen leirillä – odotettu paluu sai maajoukkuekaverin innostumaan
- Keniassa taas dopingepäily – maratonin huippunimi sivuun
- Jokerit teki kovan ratkaisun: näyttävät ovea maalivahdilleen
- Maailmanmestari Enni Virjonen vaihtoi vapaalle – tällaista elämä on urheilun ulkopuolella
- Riemu repesi Suomen leirillä – odotettu paluu sai maajoukkuekaverin innostumaan
- Maailmanmestari Enni Virjonen vaihtoi vapaalle – tällaista elämä on urheilun ulkopuolella
- Therese Johaug palaa jälleen kisaradalle – vastaan asettuu Norjan ennätysnainen
- Patrik Laine: osoite vaihtuu jälleen!
- Suomalaisaituri teki suuren elämänmuutoksen – ”Tuntuu ekaa kertaa tosi oikeelta”
- Emma Tainiolta rankka paljastus arjestaan
- Ristomatti Hakola paljasti Ylelle – sai käänteentekevän puhelun
- Keniassa taas dopingepäily – maratonin huippunimi sivuun
- Ylen talvilajien tv-tiimi julki – asiantuntijatiimiin nimekkäitä vahvistuksia
- Lotta Haralan arki helpottui: ”Tuntui h*lvetin hyvältä”