Mäkihypyn ja yhdistetyn SM-kisojen avauspäivä takana Lahdessa

Perjantaina Lahdessa on kisattu yhdistetyn ja mäkihypyn SM-kilpailujen ensimmäinen päivä. Tänään kilpailuja on käyty alle 18- ja alle 20-vuotiaiden sarjoissa, joissa on ratkottu paremmuus yhdistetyssä ja mäkihypyssä. 18-vuotiaiden yhdistettyä hallitsivat odotetut nimet.
– Odotettuja nimiä kärkipaikoilla, kuten pitääkin olla tässä vaiheessa kautta, kommentoi mäkihypyn nuorisovalmentaja Janne Ylijärvi.
Yhdistetyn voitti Jyväskylän Hiihtoseuraa edustava Atte Kettunen. Toiseksi kilpailussa sijoittui Wille Karhumaa ja kolmanneksi Ville Laukkanen.
Alle 20-vuotiaiden yhdistetyn voitti maailmancupia tällä kaudella kiertänyt, järjestävää Lahden Hiihtoseuraa edustava Leevi Mutru. Toiseksi sijoittui Markus Torni ja kolmanneksi Severi Taipale.
– Tietysti odotettu lista tässäkin. Leevi Mutrun voitto oli tietysti sitä mitä maailmancupin perusteella voi odottaakin. Markuksen ja Severin sijoituksetkaan eivät ole mitään yllätyksiä, Ylijärvi kommentoi.
Myös mäkimestaruudet ratkottiin tänään alle 18- ja alle 20-vuotiaiden sarjoissa. Mäen erikoismiehiä kiusasi illan aikana erittäin voimakkaaksi yltynyt lumisade. Alle 18-vuotiaiden sarjan voitti Eetu Nousiainen, toiseksi sijoittui Andreas Alamommo ja kolmanneksi Joni Markkanen.
Alle 20-vuotiaiden sarjassa ennakkoon mielenkiintoinen nimi oli Niko Kytösaho, joka lähti rohkeasti kilpailemaan omaa ikäluokkaansa korkeammassa sarjassa. Kytösahon mahdollisuus voittoon kariutui ensimmäiseen hyppyyn, joka epäonnistui, mutta toisella kierroksella Kytösaho onnistui ja nosti sijoitustaan kierroksen parhaalla hypyllä kolmanneksi.
– Nikon voittosauma tosiaan meni ensimmäiseen, hieman epäonnistuneeseen hyppyyn. Toinen hyppy olikin sitten jo kilpailun paras, kommentoi Janne Ylijärvi.
Alle 20-vuotiaiden sarjan voitti Antti Aalto, toiseksi sijoittui Juho Ojala. Kaiken kaikkiaan Janne Ylijärvi on tyytyväinen päivän antiin.
– Erityisen iloinen olen järjestävän seuran edustajana siitä, että mitaleita tuli kiitettävästi. Yhden kultamitalin oheen saimme Hiihtoseuran urheilijoille kolme pronssia, joten pakko olla tyytyväinen, Ylijärvi kommentoi.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Jutta riisui tiukkaa kisa-asuaan – tämä näky oli liikaa monelle: ”Huh”
- IL paljasti: Suomen hiihtotähti teki kaikessa hiljaisuudessa kovan tilin
- Maailmancup sai jäädä – Iivo Niskanen astui nyt esiin ja kertoi missä mennään
- Suomen hiihtotähdet romahtivat – Ylellä sanottiin ääneen julmaa faktaa
- Suomen hiihtotykki täysin hukassa – veti johtopäätöksensä maailmancupin kisan jälkeen
- Asiantuntija katsoi Kerttu Niskasen menoa – veti synkän johtopäätöksen IS:ssä
- Krista Pärmäkoski ei kierrellyt ja kaarrellut Ylellä – suomalaishiihtäjien romahduksen syylliset ovat selvät
- Tätä ei olisi kaivattu: Suomen hiihtotähdestä tipahti shokkiuutinen
- Ruotsalaistähti riisui yllättäen vaatteensa rantakuvassa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Ronnie O’Sullivanilta ällistyttävä temppu – selostaja haukkoi henkeä: ”Hyvä luoja!”
- Kerttu Niskanen tiputti uutispommin Viaplaylla – Sami Jauhojärvi ällistyi
- Nyt kävi nolosti – Kaisa Mäkäräinen sekoili Helsingissä
- Aleksandr Bolshunov avautui länsimaalaisista – suusta tuli melkoista tekstiä
- Remi Lindholmille riitti – sanoi ääneen brutaalin totuuden Suomen mieshiihtäjistä
- Karu totuus Riitta-Liisa Roposesta selvisi
- Oho: Ampumahiihtolegenda Mari Eder teki yllättävän aluevaltauksen
- Tätä ei olisi kaivattu: Suomen hiihtotähdestä tipahti shokkiuutinen
- Ronnie O’Sullivanilta ällistyttävä temppu – selostaja haukkoi henkeä: ”Hyvä luoja!”
- Ruotsalaistähti riisui yllättäen vaatteensa rantakuvassa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Raju heitto: Kilpakumppani syytti Iivo Niskasta vedätyksestä kameroiden edessä