Salibandykansaa kohauttaneelle superjunnulle luvassa lisää peliaikaa: ”Häntä on vaikea jättää enää pois”
Kuva: Juha Tamminen
Suomalainen salibandykansa kohahti, kun TPS:n nuori Eero Jalo otti debyytissään Salibandyliigassa maton haltuun täysin puskista. 16-vuotias nuorukainen keräsi 1+1 tehot TPS:n hävitessä Oilersille lukemin 4-5. Tepsin päävalmentaja Aki Vilander antaa suorituksesta vuolaat kehut superlupaukselle SuomiUrheilu.comin haastattelussa.
– Hän aloitti liigauransa jäätävällä tasolla! Hän oli joukkueemme selvästi paras pelaaja. Hän oli harvoja pelaajia, jotka uskalsivat haastaa vastustajan pelaajia. Hän ohitteli pelaajia useasti ja pelasi aivan huipputasolla. Häntä on aika vaikea jättää enää pois kokoonpanosta, joten hänen pelinsä miehissä tulevat jatkumaan se on selvä.
Jalo on Vilanderille varsin tuttu peluri, joten nuorukaisen vahvuudet ovat valmentajalle hyvin selvillä.
– Hän on huippulahjakas juniori. Hän on aivan huippupelaaja. Valmensin häntä aikoinaan junioreissakin, joten hän on tuttu minulle. Hänellä on poikkeuksellinen ratkaisukyky ja rohkeus tehdä asioita. Pojan kädentaidot ovat uskomattomat ja hän pystyy luomaan tilanteita itse itselleen kuin tyhjästä, valmentaja Vilander kehuu.
Jalo on pelannut suuressa roolissa sekä A- että B-junioreissakin, joten on selvää, että jostain pitää karsia pelien jatkuessa edustusmiehistössä.
– Kolmea sarjaa hän ei voi vetää loppuun asti, joten hänen tilannettaan pitää katsoa. Emme saa peluuttaa häntä liikaa, jottei innostus lopahda. Pitää muistaa, että hän käy myös koulua.
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomi jyräsi finaaliin – nyt edessä on taistelu Euroopan liigan mestaruudesta
- Otto Virtasen Wimbledon-unelma murskaantui – yksi hetki muutti kaiken
- Elina Lampela rikkoi hiljaisuuden – paljasti rankan puolen vuoden kulissien takaa
- Italian sprinttitähti hurja aika – vain Usain Bolt on juossut kovempaa
- Remi Lindholm repäisi jälleen – härski julkaisu sai somen nauramaan
- Viivi Lehikoinen rikkoi hiljaisuuden – paljasti terveystilanteestaan uutta tietoa
- Venla Lehtonen yllätti – Suvi Minkkinen ei kehdannut sanoa suoraan ajatuksiaan
- Wimbledonissa nähtiin vahva suomalaisnäytös – Heliövaara ja Patten etenivät helposti jatkoon
- Olympiahistoriaa tehnyt taitoluistelulegenda on kuollut – saavutus jäi ikuisesti historiaan
- Pikajuoksija Riku Illukka pamautti hurjan ajan taululle!
- Ex-maajoukkuehiihtäjän elämä muuttui täysin – ei kaipaa takaisin ladulle
- Venla Lehtonen yllätti – Suvi Minkkinen ei kehdannut sanoa suoraan ajatuksiaan
- Olympiahistoriaa tehnyt taitoluistelulegenda on kuollut – saavutus jäi ikuisesti historiaan
- Viivi Lehikoinen rikkoi hiljaisuuden – paljasti terveystilanteestaan uutta tietoa
- Nooralotta Neziri teki paluun kilparadoille
- Suomen ennätysnainen tekee paluun loukkaantumisen jälkeen – ”Olen hieman keskeneräinen”
- Pikajuoksija Riku Illukka pamautti hurjan ajan taululle!
- Surullinen tieto Unkarista – arvokisamitalisti kuoli parvekepudotuksessa
- Topi Raitanen palaa vihdoin radalle – yllätysratkaisu herättää huomiota
- Otto Virtasen vastustaja ylisti suomalaista – ”Hän pelasi mahtavasti”