Suomalaisyllättäjän finaalista iso pettymys: ”Noloa”
Kuva: Juha Tamminen
PRAHA. Yksi talven positiivisimpia yllättäjiä ollut kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä jätti hallikauden iso pettymys harteillaan.
Sunnuntain EM-finaalissa lopulta hännänhuipuksi jäänyt loikkija harmitteli sitä, ettei saanut parasta mahdollista tulosta Prahan illassa.
– Kaksi ensimmäistä hyppyä olivat hyviä ja yliastuttuja. Mutta sen jälkeen huomasi, että jäätiin kyllä kauas. Vähän loppui paukut näin pitkässä kisassa, Mäkelä summasi pettyneenä.
Illan paras tulos 13.66 tuli neljännellä yrityksellä. Ensimmäiset kaksi olisivat olleet Mäkelän mukaan noin 14 metrisiä loikkia, mikäli vain askellus olisi osunut kohdilleen.
– Tämä on iso pettymys. Harmittaa päättää hyvä talvikausi tällä tavalla. Noloa jopa, suomalainen pohdiskeli.
Finaali oli odotetun kova. Kauden kärkituloksen loikkinyt venäläinen Jakaterina Koneva venytti kolmannellaan tuloksen 14.69, mikä riitti kultamitaliin.
– Se oli niin kova kuin odotinkin. Mikäli olisin päässyt talven tasolleni, olisin varmasti roikkunut kärjen kannoilla, Mäkelä pohdiskeli.
– Nyt ei päästy valitettavasti kahden hypyn jälkeen siihen. Mutta tänään mentiin kaikki tai ei mitään -asenteella. Se ei valitettavasti tuottanut tulosta.
Tavoitteena uusi SE-tulos
Vaikka hallikausi jätti finaalin jälkeen pahan maun suomalaiselle, oli loikkija tyytyväinen silti talveensa. – Sain nostettua perustekemistäni 14 metriin. Nyt huomattiin, ettei taso riitä vielä tarpeeksi moneen hyppyyn pitkässä kisassa. Siinä on kohde, mikä kaipaa vielä parannusta jatkoa ajatellen. Kesäksi tavoitteet ovat selvät. Kolmiloikkaaja haluaa rikkoa Heli Koivula-Krugerin jo vuodesta 2003 asti nimissä olleen SE-tuloksen 14.39. – Se on ensi kesän ehdoton tavoite, kuun lopussa Teneriffalle leireilemään lähtevä Mäkelä kiteytti. Ilari Isotalo, Praha Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Olympiaunelma oli romahtaa – suomalaislupaus teki kovan päätöksen kesken kauden
- Vilma Nissinen hyvästeli hiihtotähdet koskettavasti – “Hyviä eläkepäiviä”
- Donald Trump viihtyi UFC:ssä – samaan aikaan rauhanneuvottelut romahtivat
- Suomen mäkihypyssä iso käänne – tuttu nimi palaa valmentajaksi
- Iivo Niskanen summasi kautensa vähäsanaisesti
- Uran suurin voitto – Niklas Anttilalle kiva tilipussi Yhdysvalloista
- Silva Saariselle jättimäinen voitto – näin maailmanlistan ykkönen kommentoi suoritustaan
- “Tuleva maailmanmestari!” – Alexander Ståhlberg sai hurjan arvion
- Se oli siinä – Suvi Minkkisen kilpasisko ripustaa sukset naulaan 27-vuotiaana!
- Aleksandr Ovetškin aiheutti pahennusta oudolla käytöksellään
- Nyt tuli puskista – UC: Jukka Jaloselle yllätyspesti Suomesta
- Ristomatti Hakola paljasti IL:lle – pöydällä radikaali ratkaisu!
- Saveli Korostelev: rahat katosivat
- HS: Alisa Vainio saa jättisumman – pelkkä lähtöviivalle saapuminen riittää
- Iivo Niskanen sai rajua kuittailua kesken kisan
- Janni Hussi: kova kohtalo MM-rallissa
- Iivo Niskaselta yllätyspaljastus SM-hiihdoista – ”en olisi tullut, jos…”
- Jasmin Kähärän sydämellinen päivitys nostaa tunteet pintaan
- Mika Häkkisen tyttärelle ensimmäinen formulakisa – heti voitto!
- Vuosien työ huipentui – kyyneleet valuivat maalissa