Suomalaisyllättäjän finaalista iso pettymys: ”Noloa”
Kuva: Juha Tamminen
PRAHA. Yksi talven positiivisimpia yllättäjiä ollut kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä jätti hallikauden iso pettymys harteillaan.
Sunnuntain EM-finaalissa lopulta hännänhuipuksi jäänyt loikkija harmitteli sitä, ettei saanut parasta mahdollista tulosta Prahan illassa.
– Kaksi ensimmäistä hyppyä olivat hyviä ja yliastuttuja. Mutta sen jälkeen huomasi, että jäätiin kyllä kauas. Vähän loppui paukut näin pitkässä kisassa, Mäkelä summasi pettyneenä.
Illan paras tulos 13.66 tuli neljännellä yrityksellä. Ensimmäiset kaksi olisivat olleet Mäkelän mukaan noin 14 metrisiä loikkia, mikäli vain askellus olisi osunut kohdilleen.
– Tämä on iso pettymys. Harmittaa päättää hyvä talvikausi tällä tavalla. Noloa jopa, suomalainen pohdiskeli.
Finaali oli odotetun kova. Kauden kärkituloksen loikkinyt venäläinen Jakaterina Koneva venytti kolmannellaan tuloksen 14.69, mikä riitti kultamitaliin.
– Se oli niin kova kuin odotinkin. Mikäli olisin päässyt talven tasolleni, olisin varmasti roikkunut kärjen kannoilla, Mäkelä pohdiskeli.
– Nyt ei päästy valitettavasti kahden hypyn jälkeen siihen. Mutta tänään mentiin kaikki tai ei mitään -asenteella. Se ei valitettavasti tuottanut tulosta.
Tavoitteena uusi SE-tulos
Vaikka hallikausi jätti finaalin jälkeen pahan maun suomalaiselle, oli loikkija tyytyväinen silti talveensa. – Sain nostettua perustekemistäni 14 metriin. Nyt huomattiin, ettei taso riitä vielä tarpeeksi moneen hyppyyn pitkässä kisassa. Siinä on kohde, mikä kaipaa vielä parannusta jatkoa ajatellen. Kesäksi tavoitteet ovat selvät. Kolmiloikkaaja haluaa rikkoa Heli Koivula-Krugerin jo vuodesta 2003 asti nimissä olleen SE-tuloksen 14.39. – Se on ensi kesän ehdoton tavoite, kuun lopussa Teneriffalle leireilemään lähtevä Mäkelä kiteytti. Ilari Isotalo, Praha Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- Suomi juhli Euroopan mestaruutta – teinitähti nousi sankariksi
- Tiger Woodsista paljastui uusi tieto – yksi yksityiskohta herätti huomiota
- Espanjan jalkapallotähdelle murskaava tuomio – edessä yli kahdeksan vuotta vankeutta
- MM-kisojen ensimmäiset potkut – Valmentaja sai lähteä heti murskatappion jälkeen
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä