Sandra Eriksson venyi hopealle
Kuva: Juha Tamminen
Kuortaneen Eliittikisojen lauantai-illassa juostiin mielenkiintoinen naisten 1500 metrin juoksu, jossa muun muassa Sandra Eriksson ja Kristiina Mäki ottivat yhteen molempien sivumatkalla.
Kilpailun jänis Yelena Kobeleva piti juoksijoihin nähden aivan liian kovaa vauhtia juosten pääosan matkasta monta kymmentä metriä muiden edellä. Viimeisellä kierroksella Kristiina Mäki joutui toteamaan Erikssonin vauhdin liian kovaksi, eikä hän kyennyt haastamaan estejuoksijaa lopussa.
Eriksson näytti juoksevan kisan voittoon, mutta loppusuoralla Anastasia Kalina lähestyi suomalaista ja viimeisillä kymmenillä metreillä venäläinen pääsi Erikssonin ohi. Kello pysähtyi maalissa aikaan 4.13,20 ja Eriksson jäi voitosta kymmenyksen.
Kristiina Mäki jäi kaksikolle kolme sekuntia ja oman ennätyksensä tehnyt Porvoon Urheilijoiden Sara Kuivisto juoksi neljänneksi ajalla 4.17,82. Karin Storbacka oli viides.
Nuori Saija Seppä teki myös ennätyksensä 4.23,36 ja Sepän takana Zenitha Eriksson kellotti uransa parhaan ajan 4.26,29.
Markus Teijula teki SE:n
Miesten 800 metrin juoksussa juostiin Kalevan Kisoista poiketen kovaa. Kisan paras suomalainen oli Naantalin Löylyn Markus Teijula, joka oli kilpailun kolmas. Vuonna 1998 syntynyt Teijula teki komean uuden ennätyksensä ja samalla 17-vuotiaiden Suomenennätyksen. – Ei ole aikaisemmin ollut juoksussa noin hyvää fiilistä. Tavoitteena oli vain aloittaa tarpeeksi kovaa, Teijula sanoi. – Alkukesästä en oikein päässyt kovavauhtisiin juoksuihin. Mutta sitten kun juoksin Naanantalissa heinäkuun lopussa 1.52,38 sain siitä itseluottamusta, Porin Kalevan kisoissa pronssin saanut Teijula kertoi. Ikäluokkansa Euroopan tilastossa Teijula nousi Kuortaneen juoksulla kuudenneksi. Kisan voitti Australian Joshua Ralph ajalla 1.49,46. Suomen mestari Ville Lampinen kangistui loppusuoralla neljänneksi ja Niclas Sandells oli kisan kuudes.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HS: Suomi nousi taas esiin olympialaisten järjestäjänä – ”Yksi maailman edistyksellisimmistä”
- Maastohiihdon olympiamitalisti sairaalaan – tämä tiedetään
- Varma kulta suli sekunneissa – olympiamitalistin kaatuminen järkytti finaalia
- Suoraa puhetta – Johannes Kläbo löi Aleksandr Bolshunoville luun kurkkuun
- Yllätyskäänne: Olympiavoittaja teki oharit Lahden maailmancupille – ”Emme pakota ketään”
- Urheilijat tekivät rohkean valinnan – tästä asusta nousi kohu
- Seiska: Liigan kohutappelija pidätettiin – raju rikosepäily!
- Nyt riitti sekoilu – olympiamitalisti teki radikaalin ratkaisun
- Suomen hiihto murroskohdassa – Sami Jauhojärvi latasi suorat sanat
- Keniaa ravistelee jättikohu – 27 urheilijaa dopingpannaan
- Suoraa puhetta – Johannes Kläbo löi Aleksandr Bolshunoville luun kurkkuun
- Varma kulta suli sekunneissa – olympiamitalistin kaatuminen järkytti finaalia
- MM-valintasopassa shokkikäänne – Lotta Haralan ja Reetta Hurskeen kilpasisko yllätti
- Yllätyskäänne: Olympiavoittaja teki oharit Lahden maailmancupille – ”Emme pakota ketään”
- Urheilijat tekivät rohkean valinnan – tästä asusta nousi kohu
- Tähtikato iskee Kontiolahdelle – useat huippunimet puuttuvat
- Iivo Niskasen tilanne ratkesi – tässä Suomen hiihtojoukkue Salpausselän kisoihin!
- Seiska: Liigan kohutappelija pidätettiin – raju rikosepäily!
- Suomen hiihto murroskohdassa – Sami Jauhojärvi latasi suorat sanat
- Ruotsin hiihtotähdet: suhde!