Suomalaisväriä Ruotsin lentopalloliigaan – Hanna Salomäki vaihtaa maisemaa
Kuva: Getty Images
Lentopallojoukkue Pieksamäki Volleyn Hanna Salomäki siirtyy edustamaan eteläruotsalaista Gislaved VK:ta.
21-vuotias ja 176-senttinen yleispelaaja Salomäki pelasi viime kaudella Mestaruusliigassa Pieksamäki Volleyssa, edelliskauden hän tahkosi LP Kangasalan paidassa voittaen Suomen Cupin.
– Olen innoissani ensimmäisestä kaudestani ulkomailla ja olen jo nyt saanut hirvittävästi apua uusilta joukkuekavereilta. He ovat ottaneet minut mukaan joukkueeseen erittäin positiivisesti.
– Sinänsä helppoa lähteä ensimmäistä kautta pelaamaan ulkomaille kun mennään vain veden toiselle puolelle. Mukavaa vaihtelua Suomen kentille ja katsotaan mitä tämä minun lentopallouralleni tuo mukanaan, Salomäki toteaa innostuneena lentopalloliiton sivuilla.
Joukkueen uusi päävalmentaja Daniel Magnusson on tyytyväinen nuoren suomalaispelaajan tulosta joukkueeseen.
– Hanna on juuri sen tyyppinen pelaaja, jota nelospaikalle haimme. Halusimme nimen omaan vahvistuksen Euroopasta. Myös iän puolesta hän sopii mainiosti GVK:n joukkueeseen.
Gislaved putosi viime kauden pudotuspelien avauskierroksella 0-3 tulevalle mestarille Engelholmille. Runkosarjassa joukkue oli seitsemäs (8 voittoa-18 tappiota).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätystieto Aleksi Valavuoren ja Kalle Palanderin ottelusta!
- Nuori suomalaislupaus iski mitalin – mukana hurjassa irtiotossa
- Uusia väitteitä HSK:n päävalmentajasta – alaikäiset kertovat rajusta kohtelusta
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Ennätys tuli, pettymys jäi – Vilma Mäki avasi tuntonsa rehellisesti
- Suvi Minkkisen kovalla kilpasiskolla ei ole aikomusta lopettaa
- Baarikutsu ennen starttia – Heidi Wengiltä hulvaton paljastus
- Aleksandr Bolshunoville tarjottiin pelastusta – latasi suoran vastauksen
- Mitä ihmettä? Supersuositun televisiosarjan tähtinäyttelijä siirtymässä ammattilaisjalkapalloilijaksi 35-vuotiaana!
- Lewis Hamilton teki kylmät Charles Leclercille – Kim Kardashian keskiössä
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Suvi Minkkisen kovalla kilpasiskolla ei ole aikomusta lopettaa
- Maastohiihdon olympiamitalisti sairaalaan – tämä tiedetään
- ”Vetäydyn kolmesta ensimmäisestä kisasta” – F1:ssä kova päätös
- Yllätystieto Aleksi Valavuoren ja Kalle Palanderin ottelusta!
- Ennätys tuli, pettymys jäi – Vilma Mäki avasi tuntonsa rehellisesti
- Suoraa puhetta – Johannes Kläbo löi Aleksandr Bolshunoville luun kurkkuun
- Nuori suomalaislupaus iski mitalin – mukana hurjassa irtiotossa
- Aleksandr Bolshunoville tarjottiin pelastusta – latasi suoran vastauksen
- Nyt tuli vastaus puheisiin – Saga Vanninen avasi suunsa MM-halleista