Laura Manninen ennätysaikaan New Yorkin maratonilla
Kuva: Getty Images
Vantaan Kenttäurheilijat 58:n Laura Manninen kohensi maratonin ennätyksensä New Yorkissa lukemiin 2.41.08. Perinteikkäässä kilpailussa se riitti 15. sijaan.
Mannisen, 43, edellinen ennätys oli aiemmin tänä syksynä Lahdessa juostu 2.41.21. Tuo juoksu toi hänelle matkan Suomen mestaruuden.
Manninen kilpaili New Yorkissa neljättä kertaa urallaan ja oli toista kertaa mukana naisten niin sanotussa eliittiryhmässä. Tänä syksynä New Yorkissa juostiin napakassa tuulessa.
– Tuossa tuulessa ja tuolla reitillä en olisi pystynyt parempaan. En muistanutkaan, että reitti on niin rankka. Siellä on ihan jumalattoman pitkiä nousua, vaikkakin loivia, Manninen sanoi.
Manninen juoksi käytännössä koko matkan yksin ja nautti.
– En ole koskaan nauttinut maratonista noin paljon. Olin viimeksi eliittilähdössä 2010 ja siinä kisassa oli hirveät pakarakivut. Nyt päätin, että juoksen yksin ja nautin, kun ei ollut mitään vaivoja.
New Yorkissa Manninen oli naisten kilpailussa paras eurooppalainen. Kilpailun voitti Kenian Mary Keitany jo kolmatta kertaa perättäin. Hänen voittoaikansa oli 2.24.26. Kenian kaksoisvoiton sinetöi Sally Kipyego ajalla 2.28.01. Yhdysvaltain Molly Huddle oli kolmas ajalla 2.28.13.
Eritrean Ghirmay Ghebreslassie voitti miesten kilpailun. Matkan hallitsevan maailmanmestarin voittoaika oli 2.07.51. Hän on kilpailun ensimmäinen Kenian ulkopuolelta tuleva voittaja kuuteen vuoteen.
Kilpailu alkoi ratketa puolenvälin jälkeen, kun Ghebreslassie, Kenian Lucas Rotich ja Etiopian Lelisa Desisa kiristivät tahtia. Ghebreslassie karkasi sitten muilta 32 kilometrin jälkeen.
Rotich oli toinen ajalla 2.08.53. Kolmanneksi nousi amerikkalainen konkari Abdi Abdirahman, 39, ajalla 2.11.23.
(Lähde: SUL)
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Karmaiseva video julki – sähköskootteri törmäsi keskelle pyöräilijöitä
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- Suomi juhli Euroopan mestaruutta – teinitähti nousi sankariksi
- Tiger Woodsista paljastui uusi tieto – yksi yksityiskohta herätti huomiota
- Espanjan jalkapallotähdelle murskaava tuomio – edessä yli kahdeksan vuotta vankeutta
- MM-kisojen ensimmäiset potkut – Valmentaja sai lähteä heti murskatappion jälkeen
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Espanjan jalkapallotähdelle murskaava tuomio – edessä yli kahdeksan vuotta vankeutta
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- MM-kisojen ensimmäiset potkut – Valmentaja sai lähteä heti murskatappion jälkeen
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys