Pekka Koskelan vauhti kiihtyy – nousi takaisin A-ryhmään!

Pikaluistelun maailmancupin Heerenveenin osakilpailun avauspäivän iloisin ilme löytyi Pekka Koskelalta. Koskela luisteli 500 metrin B-ryhmässä toiseksi ajalla 35.24. Nopeimman suomalaisen titteliin se ei kuitenkaan aivan riittänyt, sillä Mika Poutalan 16:s tila tuli A-ryhmässä ajalla 35,12.
Koskela nousee seuraavaan osakilpailuun A-ryhmään, jossa hän on viimeksi luistellut kauden 2013-2014 lopussa.
Mika Poutalan startti oli tavallista vaisumpi (9,79) kierroksen mentyä 25,3.
Viime viikonloppuna voiton ja kakkostilan Astanassa luistellut Venäjän Ruslan Murashov oli nyt nopein ajalla 34,50. Toiseksi tuli Puolan Artur Was (34,79) ja kolmanneksi USA:n Michael Whitmore (34,81). Whitmoresta tuli samalla jo 11:s palkintokorokkeelle 500 metrillä tällä kaudella noussut mies. Heerenveenin kisa oli kauden kuuden osakilpailu.
Poutala on nyt 500 metrin maailmancupin kokonaispisteissä 7:nnellä tilalla 220 pisteellä. Cupia johtaa Venäjän Pavel Kulizhnikov (425).
Pekka Koskela otti viime viikonlopun Astanan ajasta pois reilut kaksi kymmenystä.
– Oli hyvä ja pirteä veto! Startissa oli taas terävyyttä. Astanassakin tuntui hyvältä, mutta meikäläisen rytmi taisi olla siellä vielä aamuyössä. Nyt ei tunnu kropassa missään särkyä ja se on kova juttu. Uskon, että se vaikutti paljon tähän vetoon. Nyt sai käyttää lihaksia kuten niitä pitääkin. Teknisesti parasta antia olivat ensimmäiset 30 metriä startista ja viimeinen 200 metriä. Kone on käynnissä, Koskela iloitsi.
Tommi Pulli luisteli 36,35 ja oli 26:s. Naisten vastaavalla matkalla Elina Risku oli 18:s ajalla 40,13.
(Lähde: Luisteluliitto)
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui