UFC-mestari poikkeuksellisen rehellisenä tulevasta MM-ottelustaan: ”Se tulee olemaan todellinen painajainen”

UFC:n keskisarjan maailmanmestari Robert Whitaker valmistautuu parhaillaan puolustamaan MM-vyötään kuubalaista huippuhaastajaa Yoel Romeroa vastaan. Vaikka australialainen on voittanut Romeron jo kerran, ei hän odota helppoa uusintaottelua.
Whitaker ei aio tuudittautua aiemman nappisuorituksen tuomaan turvallisuuden tunteeseen. Päinvastoin – aussiottelija aikoo valmistautua painajaismaiseen taisteluun kahdeksankulmaisessa häkissä.
– Romero tulee olemaan äärimmäisen rankka matsi. Se oli varsinainen sota jo ensimmäisellä kerralla. Se on ehdottomasti yksi urani vaikeimmista otteluista tähän asti. Se oli yksi pahimmista myös henkiseltä puolelta, sillä loukkaannuin ensimmäisessä erässä ja jouduin vain kestämään sen läpi loppuun asti. Hän on vain niin kova kilpailija ja ottelija. En elä missään illuusiossa. Uskon, että se [uusintaottelu] tulee olemaan todellinen painajainen.
Aussitähdellä ei ole mielessään mitään taikatemppuja onnistuneeseen MM-puolustukseen. Ainoa tapa valmistautua hurjaan kärkimittelöön on harjoitella kovimmalla mahdollisella tasolla.
– Aion varmistaa, että treenaan niin äärimmäisen kovaa, kuin on mahdollista. Minun on oltava paras Robert Whitaker mitä voin olla tähän asti, UFC-mestari päätti.
Lähde: AAP
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä