Mitä Ihmettä? 79-vuotias urheilija mukana arvokisojen finaalissa, takana värikäs menneisyys lentäjänä – Esti konekaappauksen jo yli 40 vuotta sitten
Kuva: Getty Images
Kansainyhteisön kisoissa tehtiin tiistaina historiaa, kun kanadalaisesta ampujasta, Robert Pitcairnista, tuli kilpailujen historian vanhin osanottaja.
79-vuotias Pitcairn osallistui yhdessä Nicole Rossignolin kanssa pariammuntaan. Sijoitus oli kunnioitettava kahdeksas yhteensä 16 parin joukossa.
– Tunnen suurta kunnioitusta, että olen pystynyt tekemään uuden ennätyksen. Olen lisäksi hyvin kiitollinen terveydestäni ja urheilullisuudestani, jotka mahdollistivat kilpailemiseni näissä kisoissa, Pitcairn sanoi Kansainyhteisön kisojen virallisilla verkkosivuilla.
Pitcairnin elämäntarina on erittäin värikäs. Hän työskenteli aiemmin lentäjänä ja pelasti muun muassa 120 matkustajaa lentokonekaappaajaan kynsistä vuonna 1974.
Kaappari oli hyökännyt kesken Winnipegista Edmontoniin matkalla olleen lennon veitsi kädessä lentoemännän kimppuun ja vaatinut konetta lentämään Kyprokselle. Pitcairn ylipuhui kuitenkin kaapparin luopumaan suunnitelmastaan ja tilanne laukesi.
Ammuntauransa hän aloitti jo vuonna 1960, mutta pystyi vasta eläkkeelle jäätyään keskittymään lajiin riittävästi. Jäätyään ulos Manchesterissa vuonna 2002 järjestettyjen Kansainyhteisön kisojen joukkueesta, päätti Pitcairn panostaa harjoitteluun vielä aiempaakin enemmän.
– Tämä oli fantastista. Olen saavuttanut ammunnassa vuosien varrella paljon menestystä, mutta pidän pääsyäni tämänvuotiseen Kanadan joukkueeseen urani huipentumana, hän totesi.
Pitcairn kilpailee vielä huomenna henkilökohtaisessa kilpailussa.
LUE MYÖS:
- Eveliina Määttänen paljasti suunnitelman tulevaisuudestaan
- Santtu Heikkisen MM-kisaan tuli karu käänne – taustalla sitkeä vaiva
- Suomalaisille karvas pettymys – MM-kisat matkaavat Ruotsiin
- Ice Cage 8: Aikataulu, ottelijat, Live Stream, liput
- Iivo Niskanen sai päävalmentajalta yllättävän tuomion – kotona odottaa toinen homma
- Suomalaiselta murskaava alku – Otto Virtanen ei antanut armoa
- Vimpelin Veto jyräsi mestariksi – kauden lopusta tuli hurja näytös
- Sami Pajarin mestaruushaave elää – Sardiniassa tarvitaan lähes täydellinen suoritus
- Iivo Niskanen jättää kotikisat väliin – SM-kisoissa silti kova kattaus
- Nooralotta Neziriltä tiukka lupaus – ”Voi todellakin kehittyä”
- Iivo Niskanen jättää kotikisat väliin – SM-kisoissa silti kova kattaus
- Iivo Niskanen sai päävalmentajalta yllättävän tuomion – kotona odottaa toinen homma
- Riitta-Liisa Lassila: pysäyttävä päivitys!
- Suomalaisjuoksija paljasti rakkauselämästään – ”En malta odottaa”
- Wilma Heltelän kilpasiskolta ikävä päivitys – kuva sairaalapediltä
- Nooralotta Neziriltä tiukka lupaus – ”Voi todellakin kehittyä”
- Venäjän hiihtoliitto valmis rajuun ratkaisuun – Aleksandr Bolshunov vaarassa
- Suomalaisille karvas pettymys – MM-kisat matkaavat Ruotsiin
- Eveliina Määttänen paljasti suunnitelman tulevaisuudestaan
- Suomalaiselta murskaava alku – Otto Virtanen ei antanut armoa