Ilkka Herola osoitti kuntonsa Oberstdorfissa: ”Jälleen kerran kohtuullisen hyvä päivä”
Kuva: Getty Images
Saksan Oberstdorfin kesä-GP:n ensimmäisen osakilpailun paras suomalainen oli Ilkka Herola, joka oli vahvasti mukana perjantai-illan kilpailun kärkikamppailussa ja sijoittui neljänneksi. Sijoitus nosti Herolan kesä-GP:n kokonaistilanteen toiseksi.
Myös muut suomalaiset jatkoivat kesä-GP:n pistetilin kartuttamista. Arttu Mäkiaho nousi hiihto-osuudella sijalle 15 ja Leevi Mutru oli kilpailun 28:s.
Mäkikuntoaan kesän aikana kohentanut Herola onnistui jälleen mäkiosuudella ja oli mukana kärkisijojen kamppailussa.
– Jälleen kerran kohtuullisen hyvä päivä. Mäessä teknisesti hyvä hyppy, alastulossa jäi tänään vähän parantamisen varaa. Siinä menetti muutaman pisteen. Oli pari tuoretta miestä, jotka eivät Villachissa olleet ja olivat hiihto-osuudella omaa luokkaansa. Neljäs sija oli tänään paras mitä pystyi tuolta paikalta tekemään, kommentoi Herola.
Arttu Mäkiaho sijoittui mäkiosuudella sijalle 27. Mäkiaho taisteli hiihto-osuudella jopa kahdeksannesta sijasta, mutta sijoittui loppukirin päätteeksi sijalle 15.
– Mäessä tuli hyvä onnistuminen, nyt löytyi rentous kisakierrokselle. Hiihdossa pääsi aika helpolla ekat 7,5 kilometriä, saatiin porukkaa kiinni ja oli hyvä letka mennä. Tiesin hiihdon aikana, että jossain vaiheessa lähetään lyömään kovaa. Siinä vaiheessa oli jo happoa jaloissa, ettei pystynyt vastaamaan. Iski seinähappo jalkoihin loppukirissä, hyvä että pääsi mäen ylös. Kuitenkin, plusmerkkinen päivä kokonaisuudessaan, pyritään tästä jatkamaan huomenna, kertaa Mäkiaho kilpailutuntemuksiaan.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kuntosalille riitti – Ylen urheilutoimittaja ja hänen lapsensa häädettiin
- Shokkiratkaisu: Pika-aituri kärähti – ei kilpailukieltoa!
- Kohujuoksijoille uusi mahdollisuus MM-kisoihin – yksi ehto pysäyttää
- Reetta Hurske paljasti henkilökohtaisen asian – ”Se on haaveissa”
- Yle: Lauri Vuorisen huippusukset edelleen kateissa – uskomaton maailmanympärimatka
- Kylmäävä paljastus Ylellä – näin lähellä Kontiolahden lumikatastrofi oli
- Maailman ykkönen teki sen taas – uskomaton tilasto
- Järkyttävä summa julki – Eduard Hallberg takoi hurjat rahat tästä kaudesta
- Kaikki kääntyi yhdessä laskussa – Eduard Hallberg säväytti
- EM-kisat vaarassa – maailmanennätysmies vakavaan leikkaukseen
- Iivo Niskanen: huippu-uutinen!
- Reetta Hurske paljasti henkilökohtaisen asian – ”Se on haaveissa”
- Nyt se tapahtui – Suomen yleisurheilu saa uuden tähden!
- Kerttu Niskasen tulot romahtivat – tässä on Suomen palkkiokuningatar
- Perttu Hyvärinen avautui urastaan Ylelle – yksi lause kertoo kaiken
- Paidaton show! Ristomatti Hakola tanssi henkseleissä – sitten tuli Perttu Hyvärisen kuitti
- Yle: Perttu Hyvärinen teki urallaan jotain, mitä suomalaisessa hiihdossa ei ole totuttu näkemään
- Yle: Suomen hiihtoliitto sai märän rätin naamalle – huippunimi hyppää kilpailijan leiriin!
- Järkyttävä summa julki – Eduard Hallberg takoi hurjat rahat tästä kaudesta
- Yle: Lauri Vuorisen huippusukset edelleen kateissa – uskomaton maailmanympärimatka