Conor McGregorin nujertanut UFC-tähti raivon vallassa maamiehensä kohtelusta: ”Jos päätätte antaa hänelle potkut, menetätte silloin myös minut”

UFC:n titteliottelussa Conor McGregorin takakuristusotteella nujertanut Khabib Nurmagomedov on suivaantunut siitä, miten häntä ja hänen taustajoukkojaan on kohdeltu kohutun UFC-kähinän jälkeen.
Venäläisen taustajoukkoihin kuuluva UFC-ottelija Zubaira Tukhugovia on rangaistu ottelun jälkeisistä tapahtumista, kun hän hyökkäsi McGregorin kimppuun. Tukhugoville oli sovittu ottelu lokakuun 27. päivälle, mutta UFC:n presidentti Dana White päätti perua tämän rangaistukseksi. Lisäksi White kertoi, että Khabibin maamiehellä ei ole enää asiaa UFC:hen.
Khabib ei sulattanut tätä päätöstä, vaan hän ilmaisi tyytymättömyytensä Instagram-tilillään pitkässä vuodatuksessa.
– Miksi ette erottaneet ketään heidän (McGregorin) ryhmästään sen jälkeen, kun he hyökkäsivät bussimme kimppuun ja vahingoittivat muutamaa ihmistä. He olisivat voineet tappaa jonkun.
– Miksi kukaan ei sano mitään siitä, että hän loukkaa kotimaatani, uskontoani, kansaani, perhettäni? Miksi minun ryhmääni rangaistaan, kun molemmat osapuolet tappelivat? Jos väitätte minun aloittaneen sen, en ole samaa mieltä. Minä päätin sen, mitä hän aloitti, Khabib kirjoittaa.
– Joka tapauksessa, rangaiskaa minua. Zubairalla ei ole mitään tekemistä tämän kanssa. Jos luulette, että pysyn vaiti, olette väärässä. Peruitte Zubairan ottelun ja haluatte erottaa hänet vain koska hän löi Conoria. Mutta älkää unohtako, että se oli Conor, joka löi ensin toista ystävääni. Katsokaa video.
– Jos päätätte antaa hänelle potkut, menetätte silloin myös minut. Me venäläiset emme koskaan jätä veljiämme. Olen loppuun asti veljieni kanssa.
Lisäksi hän ei ollut moksiskaan, että Nevadan urheilukomissio päätti jäädyttää hänen 1,7 miljoonan euron palkintopottinsa.
– Voitte pitää rahani. Teillä riittää siinä hommaa. Toivottavasti tukehdutte niihin. Olemme puolustaneet kunniaamme, ja se on kaikkein tärkeintä. Aiomme mennä päätyyn saakka, Khabib vuodatti.
Katso päivitys alta tai tarpeen tullen tästä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Taisi olla villit pirskeet – Suomen moukarinainen kuvattiin juhlatunnelmissa
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kaisa Mäkäräiseltä selvää puhetta lapsista
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää