Liigan tähtipelaaja odottaa kärkiottelussa hyvää tunnelmaa: ”Ei ole koskaan mennyt v-tuiluksi”

Lentopallon Mestaruusliiga on palannut joulutauolta jo yhden ottelun voimin, ja ohjelma jatkuu tammikuun toisella viikolla tiiviinä. Viikko alkaa heti huippuottelulla, kun kolmantena oleva Hurrikaani-Loimaa isännöi vain pisteen yläpuolellaan olevaa Savo Volleyta.
Vieraiden lähtöä otteluun ja sen ennakointia hankaloittaa se, että peräti neljä joukkueen pelaajaa oli juuri maajoukkueen mukana EM-karsinnoissa, kun Suomi voitti Tanskan ja eteni taas EM-kisoihin.
– Hyvillä mielin lähdetään aina, kun päästään poikien kanssa reissuun, mutta on mielenkiintoista nähdä, millä kokoonpanoilla pelataan, kun me olemme olleet maajoukkueen mukana. Lähdemme aina voittamaan peliä, mutta millä kokoonpanolla. Se on mielenkiintoista nähdä, tuumaa Mestaruusliigan valovoimaisimpiin tähtipelaajiin kuuluva Olli-Pekka Ojansivu.
Ojansivu on odotettu näky jokaisella paikkakunnalla myös yksilönä, ja Loimaankin kotiyleisö ottaa ”Lelun” varmasti lämpimästi vastaan.
– Siellä se vastaanotto on ollut aina mukava. Yleisö puhelee minulle ja minä juttelen myös heidän kanssaan. Se ei ole koskaan mennyt kuitenkaan v-tuiluksi, vaan se on aina ollut hyvähenkistä. Olen myös kehunut aina sitä, että Loimaa on yksi Suomen parhaista paikoista pelata yleisön ja hallin puolesta, hän sanoo.
Runkosarjan viimeinen kolmannes on aluillaan, ja runkosarjan voitto tulee olemaan kolmen kauppa. Ojansivu ei ole sarjataulukkoon juuri vilkuillut.
– En tiedä yhtään edes, mikä se tilanne tarkalleen on. Tammikuussa tulee niin paljon pelejä. Kärkihän on me, VaLePa ja Hurrikaani, mutta pelejä tulee niin helvetisti, että kenelle vaan voi tulla notkahduksia. Tammi-helmikuu tulee olemaan todella mielenkiintoista aikaa.
Hurrikaani-Loimaa-Savo Volley nähdään suorana lähetyksenä Ruudussa tiistaina kello 18.20.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oliver Helander puhui suunsa puhtaaksi rakkauselämästään IL:ssä
- Valmentaja lausui Ylelle brutaalin totuuden MM-mitalitoivo Saga Vannisen tilanteesta
- Jani Sievisen treffikeskustelu sai erikoisen käänteen – pöydälle lyötiin hinnasto
- Yle: Suomen lentopallotähti ällisteli vastustajan toimintaa MM-kisoissa
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”