Upeaa! Suomalainen ampumahiihtäjä voitti MM-pronssia! – ”Olen kyllä tosi tyytyväinen”

Ampumahiihdon nuorten MM-kilpailut starttasivat Slovakian Osrbliessa suomalaisittain upeasti. Kouvolan Hiihtoseuran Heidi Nikkinen nappasi heti avauspäivänä 19-vuotiaiden 10 kilometrin normaalimatkalta pronssia.
Kaksi sakkoa ampunut Nikkinen jäi puhtaasti ampuneesta kilpailun voittaneesta Grönlannin Ukaleq Astri Slettemarkista 1.20,3. Hopealle hiihti Tsekin Teresa Vobornikovalle. Tsekkiläinen ampui yhden sakon ja jäi kärjestä 1.14,8.
– Aina on hyvä kun saa mitalin kaulaan ja oli hyvä suorituskin. Olen ehdottomasti tyytyväinen. Olin pari viikkoa sitten kipeänä, ja tämä oli eka kisa pitkään aikaan. Oli vähän arvoitus, että kuinka kovaa sitä pystyy hiihtämään. Oli hyvä nähdä, että pystyy ihan tosi kovaan vauhtiin. Etenkin siihen olen tyytyväinen, Nikkinen kommentoi Ampumahiihtoliiton tiedotteessa.
Nikkinen piti hyvää kyytiä ladulla. Hän oli puhtaissa hiihtoajoissa koko joukon kolmanneksi nopein.
– Täällä on jyrkkä ensimmäinen nousu, ja tarkoitus oli lähteä vähän maltilla, ettei lyö yhtään happoja heti ekaan mäkeen. Pikkuhiljaa rupesin kiihdyttämään vauhtia. Tuntui siltä, että jalka kestää hyvin happoa ja vauhtia. Oli hyvä hiihtopäivä, muttei mahtava vielä.
Nikkinen ampui kilpailussa kaksi ohilaukausta heti ensimmäiseltä makuupaikalta. Loput ammunnat sujuivat puhtaasti.
– Ohilaukaukset menivät vasemmalta ohi. Todennäköisesti oli asentovirhe, koska ei tuullut yhtään. Olen kyllä tosi tyytyväinen, että pystyin ampumaan kolme nollaa sen jälkeen.
Mitali oli 18-vuotiaalle Nikkiselle uran toinen henkilökohtainen nuorten MM-kisoista. Hän sijoittui viime talvena pikakilpailussa hopealle.
Nuorten MM-kilpailut jatkuvat maanantaina 22-vuotiaiden normaalimatkoilla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille