Suomessa petyttiin, kun 20 miljoonan ihmisen harrastama laji jäi rannalle olympialaisista: ”Teemme mitä tahansa, se ei riitä”

Squash jäi jälleen kerran rannalle, kun Pariisin 2024 olympialaisten järjestäjät julkaisivat neljä lajia, jotka pääsevät ehdolle uusiksi olympialajeiksi. Kansainvälinen Olympiakomitea tekee lopullisen päätöksen 2024-kisojen uusista lajeista Tokion Olympialaisten jälkeen vuonna 2020.
Pariisin Olympialaisten järjestelykomitea valitsi ehdolle neljä lajia, surffauksen, seinäkiipeilyn, rullalautailun ja breakdancen. Maailman Squashliitto WSF ja ammattilaispelaajajärjestö PSA kampanjoivat yhdessä tavoitteena nostaa squash vihdoin mukaan, mutta laji koki jälleen kerran pettymyksen. Squash on yrittänyt mukaan jo useaan kertaan, siinä kertaakaan onnistumatta.
Suomen Squashliiton toiminnanjohtaja Mika Monto oli päätöksestä luonnollisesti pettynyt.
– Harmittaa erityisesti pelaajien puolesta aika rankasti. Meiltäkin muutamat pelaajat, esimerkiksi koko naisten maajoukkueemme sekä miehissä etenkin Äijäsen veljekset, olisivat olleet viiden vuoden päästä optimaalisessa iässä kilpaillakseen Olympialaisissa. Toisekseen harmittaa se, että pysymme rahanjaossa eriarvoisessa asemassa verrattuna olympialajeihin. Tämän lisäksi meillä ei ole pikamatkoja, viestejä, eri tyylejä tai pelimuotoja, useita painoluokkia tai eri välineitä. On vain yksi squash – vain yksi voi tässä lajissa olla maailman paras. Olympialaisiin pääsyllä olisi ollut squashille valtava merkitys, mutta on mietittävä tarkkaan, kannattaako olympiastatusta enää hakea, kun näyttää siltä, että teemme mitä tahansa, niin se ei riitä. Ehkä kannattaa suunnata paukut kehittämään lajia jollain muulla tavalla, Monto kommentoi.
Squashia pelataan 185 maassa, aidosti kaikilla mantereilla ja maailmassa on noin 20 miljoonaa squashin harrastajaa. Suurimmat kasvualueet ovat USA, Itä-Eurooppa, Kiina ja Intia. Suomessa squash on arvokisamenestyksellä mitattuna ylivoimaisesti menestynein mailapelimme. Sen harrastajamäärät ovat jälleen kasvussa ja uusia kenttiä joko rakennetaan tai suunnitellaan usealle eri paikkakunnalle.
Lähde: Squashliiton tiedote.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Tekikö Antti Sainio valtava virheen? Entinen SE-mies avasi suunsa Ylellä
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Frida Karlsson romanssihuhujen keskellä – kilpasisko puuttui ruotsalaistähden rakkauselämään
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Sami Jauhojärvi katosi täysin kuvasta – nyt saatiin selville, mitä oikein tapahtui
- Silja Kosonen ei saapunut moukaripaikalle – sitten selvisi brutaali totuus
- Ilona Monosen muodonmuutos ällistyttää – näin nainen kommentoi IS:lle
- Hiihtolegenda Juha Miedon sekoilu hämmentää Norjassa