Superpesiksen tuomarilegendan ura päättyy – takana hurja määrä otteluita

Seinäjoelta vuonna 1983 se alkoi ja Tallinnassa se ensi lauantaina huipentuu. Espoolainen Jouni Ojala, 50, ehti toimia merkittävässä roolissa mestaruussarjan ja myöhemmin Superpesiksen otteluissa 35 vuoden ajan. – 14-vuotiaana menin kirjuriksi miesten mestaruussarjaan, sitten tuomarihommat alkoivat kiinnostaa ja lopulta pääsin pelituomariksi kaudelle 1992. Armeijan myötä yksi välivuosi mahtuu tuolle ajalle, muuten nimeni on löytynyt jokaisella kaudella pöytäkirjasta useammassa ottelussa.
Lauantain jälkeen uran pituudeksi lasketaan miesten Superpesiksessä pelituomarin tontilla 464 ottelua 28 kauden aikana. Lukema vetää hiljaiseksi ja herättää suurta kunnioitusta.
– Ura on ollut yhtenäinen ja katkeamaton. Sen myötä on ollut edellytyksiä pysyä kehityksen mukana ja toimia vaativimmissa tehtävissä, Ojala sanoo.
– Perusteellisesti ja tunnollisesti olen pyrkinyt aina toimimaan. En tunnusta yhtään laiminlyöntiä omalta uralta koulutukseen osallistumisen tai nuorten tuomareiden leiritarkkailun osalta. Olen pyrkinyt toimimaan aktiivisesti myös tuomaritoiminnan taustatehtävissä, kuten kouluttajana. Etelä-Pohjanmaalla toimin nuorisotuomarikouluttajana vielä 90-luvun alussa, vaikka toinen jalka olikin jo Espoossa. Sen vuosikymmenen loppupuolen toimin liiton nuorisotuomarikoulutuksen johdossa.
Lauantain juhlaotteluun Ojala valmistautuu samalla tavalla kuin 463 aiempaan miesten Superpesiksen otteluun.
– Normaali on valmistautuminen. Sitä helpottaa, kun on tuttu tuomaristo.
– Kalle Hietanen on oikeastaan kulkenut koko matkan mukana leirituomarista pesätuomariksi ja viimeisinä vuosina syöttötuomariksi. Kallen kanssa olen viheltänyt enemmän kuin kenenkään muun kanssa, yli 200 ottelua miesten Superpesiksessä. On kunnia viheltää hänen kanssaan uran viimeinen superpesisottelu, lauantaista tulee hieno ja ehkä vähän tunteikaskin päivä, Ojala päättää.
Lähde: Pesäpalloliiton tiedote
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kristiina Mäkelä palasi parrasvaloihin – tältä yleisurheilulegenda näyttää nykyään
- Vilma Itälinna antoi palaa – raju tilitys EM-kisojen jälkeen
- Ilona Mononen tuli Suomeen – myönsi saman tien karun totuuden Ylelle
- Emma Tainio ajautui seksualisointikohun keskelle, joukkueen tuomio naisesta oli selvä
- Tämä ei kuulosta hyvältä: Suomen ampumahiihtotähdille ikävä takaisku
- Yleisurheilumies puhui suhteestaan Wilma Murtoon – oikoi näitä väitteitä IL:ssä
- Tekikö Antti Sainio valtava virheen? Entinen SE-mies avasi suunsa Ylellä
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Hiihtomies avautui suhteestaan Riitta-Liisa Roposeen – ”En ois uskonut”
- Suomen keihäskarju teki paluun – jälki olikin sitten rumaa
- Vilma Itälinna antoi palaa – raju tilitys EM-kisojen jälkeen
- Ex-valmentaja laukoi Ylellä karua tekstiä Saga Vannisesta
- Brittitähdeltä selvät sanat Saga Vannisesta – tämä ei jätä mitään epäselväksi
- Ilona Mononen tuli Suomeen – myönsi saman tien karun totuuden Ylelle
- Jasmi Joensuu teki muodonmuutoksen – tältä hän nyt näyttää
- Emma Tainio ajautui seksualisointikohun keskelle, joukkueen tuomio naisesta oli selvä
- Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi – selvät sanat Armand Duplantisista
- Dorothea Wierer ilmoitti kovasta ratkaisustaan – aviomiestä surettaa nyt