Voi ei! Kimmo Kinnusen valmennettavan keihäs lensi alle 19 metriä – ”Tein kaikki mahdolliset virheet mitä voi tehdä”
F34-luokan keihäässä maailmantilaston kakkosena oleva Marjaana Heikkinen oli hieman hämmentynyt kilpailustaan Lahden Motonet GP:ssä, joka toi tuloksen 18,56. Hänelle tulos 18,56 ”ei hirveästi tunteita nostata”. Pisin heitto syntyi toisella yrityksellä. Ensimmäisen 18,12 ja kolmannen 18,13 olivat kuuden sarjasta muut yli 18 metriä kantaneet.
– Verkkaheitot oli kaksi oikein hyvää 19 metrin heittoa. Sitten tapahtui jotain. Kimmon (valmentaja Kinnunen) mielestä väsymys näkyi, kun venytimme punttijaksoa. Jätin heitot kesken, kadotin kärkeä ja tein kaiken mahdollisen virheen mitä voi tehdä. Odotukseen nähden on vähän höntti olo, miten tässä näin kävin. Mutta pitkä kausi edessä, seuraavaksi juhannuksena Kuortaneella heittävä Heikkinen sanoi.
Kausi on pitkä, sillä Dubaissa heitetään MM-mitaleista vasta marraskuussa. Se on muovannut Siilinjärven Ponnistusta edustavan Heikkisen harjoittelua, sillä peruskuntokausia venytettiin pidemmäksi. Se näkyy vielä tällä hetkellä heittämisessä.
– Noin paljon ei teknisiä ongelmia ole ollut varmaan koko uralla, mutta ei ole koskaan harjoiteltukaan näin kovasti. On vähän hämmentynyt olo, muttei auta kuin olla luotto siihen tekemiseen. Tiedän, että pystyn paljon parempaan ja harjoituksissa on jo heitetty paljon enemmän.
Kuortaneen jälkeen Heikkinen kilpailee Pihtiputaan keihäskarnevaaleilla. F34-luokassa maailmantilaston ykkösenä on Kiinan Lijuan Zou, joka on heittänyt 18,83.
Parayleisurheilun lajeista Lahdessa ohjelmassa oli lisäksi T54-luokan 100 ja 200 metrin ratakelaus. Esa-Pekka Mattila voitti molemmat matkat, satanen sujui aikaan 15,74 ja 200 metriä 28,39.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaksinkertainen SM-mitalisti lopettaa uransa vain 24-vuotiaana – avasi rankat tuntonsa somessa
- Karu totuus tuli julki – IS: Tästä syystä Kalle Palander sai potkut Yleltä
- 16-vuotias suomalaislupaus säväytti – jätti Saga Vannisen ennätyksen taakseen
- Tennisottelu keskeytyi erikoiseen vessadraamaan – pelaaja aneli päästä pois kentältä
- Suomalaisgolfari suli täysin – nousi silti voittoon uskomattomalla tavalla
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- SE-tulos tänä kesänä murskaksi? Silja Kosonen jysäytti heti hirmutuloksen
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Suomen yleisurheiluun nousee uusi nimi – Portugalista kovat lukemat
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Mäkihyppylegenda ajautui kriisiin – uran loppu nyt todellinen uhka
- Topi Parviainen mykistyi Seppo Rädyn treenitarinoista – ”Ei semmoiseen pysty”