Suomalaishyppääjät saivat arvokasta kokemusta MM-kilpailuista – ”Kärkitulokset tässä kisassa olisivat kyllä olleet ihmeiden takana”

Uintiurheilun MM-kilpailut käynnistyivät perjantaina Etelä-Korean Gwangjussa. Avauspäivänä kisattiin uimahyppyjä ja taitouintia. Suomella on Gwangjussa kolme uimahyppääjää ja ensi viikon sunnuntaina käynnistyvissä MM-uinneissa seitsemän uimaria.
Lauren Hallaselkä ja Roosa Kanerva kilpailivat perjantaina metrin ponnahduslaudan alkukilpailussa. Molempien tie nousi pystyyn karsinnassa, josta 12 parasta jatkoivat lauantain finaaliin. Hallaselkä oli alkukilpailun 30:s ja Kanerva 34:s.
– Lauren sai hyvää kokemusta ensimmäisistä aikuisten MM-kisoistaan tehtyään kolme onnistunutta hyppyä, mutta kahteen viimeiseen jäi parannettavaa. Roosalla puolestaan toisen hypyn vauhti tuli pahasti laudan kulmaan ja se vaikutti hypyn lentorataan, mutta silti hän hoiti hypyn hyvin veteen, kertoi joukkueenjohtaja Taina Karvonen.
Hallaselän tulos oli 203,50 ja Kanervan 199,90. Finaaliin vaadittiin 232,55 pistettä, minkä molemmat ovat tällä kaudella saavuttaneet, Kanervan kauden paras on peräti 240,20 ja Hallaselällä 236,75.
– Kauden parhaat jäivät kauaksi, mutta tuomarilinjakin oli todella tiukka nyt, eli kärkitulokset tässä kisassa olisivat kyllä olleet ihmeiden takana, Karvonen huomautti.
Suomalaiskaksikon MM-kisat ovat nyt paketissa. Nea Immonen kisaa Gwangjussa vielä ensi torstaina kolmen metrin ponnahduslaudalla Suomen aikaa klo 4.00 alkaen.
Lähde: Uimaliitto
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin