Upeaa! Suomen mitalitili avattu Napolissa – ”Sen verran isot kisat, että näihin syttyy aina”

Skeetampuja Time Vallioniemi avasi tiistaina Suomen mitalitilin Napolin kesäuniversiadeissa. 22-vuotias loppilainen ampui hopeaa.
Vallioniemen mitali on Suomen kesäuniversiadihistorian 40:s ja ensimmäinen ampumaurheilussa. Ammunta on nyt kahdeksas lajiryhmä, joka on ollut mitaleilla kesäuniversiadeiissa.
Vallioniemi edustaa Ala-Hämeen Ampujia ja opiskelee Metropolia ammattikorkeassa. Hopeamitalistia valmentaa Jaakko Louhelainen ja hän on aiemmin saavuttanut mm. poikien joukkuekilpailun MM-hopeamitalisti (2015) ja EM-hopeamitalisti 2016 sekä kaksinkertainen opiskelijoiden MM-kisojen mitalisti (2018).
Skeetin finaalissa nähtiin suomalaisista myös Samuli Ahokas. Samaa seuraa Vallioniemen kanssa edustava Ahokas opiskelee Tampereen ammattikorkeassa. Ahokas oli finaalin kuudes.
20 finaalikiekon jälkeen Ahokas putosi 14 kiekolla ensimmäisenä jatkosta. Vallioniemi ampui kahden seuraavaan sarjaan täydet 10 kiekkoa varmistaen mitalin. Neljännen sarjan 8/10 riitti suomalaiselle pronssimiehen, ME-mies Vir Singh Bajwa Angad (Intia) pudottamiseen. Loppuotteluun suomalainen lähti kahden kiekon takaa-ajoasemasta kyproslaiseen Nicolas Vasiliouhun ja sen päätyttyä 8-8 kruunattin kyproslainen univerarsiadivoittajaksi.
Alkukilpailussa Vallioniemi ampui 121 (25+24+24+25+23) ja Ahokas 121 (23+25+24+25+24).
Hopeamies oli ymmärrettävän tyytyväinen päiväänsä.
– Hyvä fiilishän tästä jäi pohjimmaiseksi tunteeksi. Peruskisa meni ihan odotetusti. Ihan paras kunto ei vielä ollut päällä, mutta sen verran isot kisat, että näihin syttyy aina. Finaalin alkuun (20 laukausta) karkasi kolme kiekkoa ja näytti kärki karkaavan. Sitten näin, että muillakin lipsui ja aloin kiristää tahtia. Siitä sitten muutamasta kaveiista ohi ja hopealle.
Skeetvalmentaja Pentti Saari:
– Hieno saavutus Timiltä. Molemmat ampujat pääsivät täällä tavoitteeseensa: Timi mitaleille ja Samuli finaaliin.
Lähde: Ampumaurheiluliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa