Upeaa! Suomen mitalitili avattu Napolissa – ”Sen verran isot kisat, että näihin syttyy aina”

Kuva: Getty Images
Skeetampuja Time Vallioniemi avasi tiistaina Suomen mitalitilin Napolin kesäuniversiadeissa. 22-vuotias loppilainen ampui hopeaa.
Vallioniemen mitali on Suomen kesäuniversiadihistorian 40:s ja ensimmäinen ampumaurheilussa. Ammunta on nyt kahdeksas lajiryhmä, joka on ollut mitaleilla kesäuniversiadeiissa.
Vallioniemi edustaa Ala-Hämeen Ampujia ja opiskelee Metropolia ammattikorkeassa. Hopeamitalistia valmentaa Jaakko Louhelainen ja hän on aiemmin saavuttanut mm. poikien joukkuekilpailun MM-hopeamitalisti (2015) ja EM-hopeamitalisti 2016 sekä kaksinkertainen opiskelijoiden MM-kisojen mitalisti (2018).
Skeetin finaalissa nähtiin suomalaisista myös Samuli Ahokas. Samaa seuraa Vallioniemen kanssa edustava Ahokas opiskelee Tampereen ammattikorkeassa. Ahokas oli finaalin kuudes.
20 finaalikiekon jälkeen Ahokas putosi 14 kiekolla ensimmäisenä jatkosta. Vallioniemi ampui kahden seuraavaan sarjaan täydet 10 kiekkoa varmistaen mitalin. Neljännen sarjan 8/10 riitti suomalaiselle pronssimiehen, ME-mies Vir Singh Bajwa Angad (Intia) pudottamiseen. Loppuotteluun suomalainen lähti kahden kiekon takaa-ajoasemasta kyproslaiseen Nicolas Vasiliouhun ja sen päätyttyä 8-8 kruunattin kyproslainen univerarsiadivoittajaksi.
Alkukilpailussa Vallioniemi ampui 121 (25+24+24+25+23) ja Ahokas 121 (23+25+24+25+24).
Hopeamies oli ymmärrettävän tyytyväinen päiväänsä.
– Hyvä fiilishän tästä jäi pohjimmaiseksi tunteeksi. Peruskisa meni ihan odotetusti. Ihan paras kunto ei vielä ollut päällä, mutta sen verran isot kisat, että näihin syttyy aina. Finaalin alkuun (20 laukausta) karkasi kolme kiekkoa ja näytti kärki karkaavan. Sitten näin, että muillakin lipsui ja aloin kiristää tahtia. Siitä sitten muutamasta kaveiista ohi ja hopealle.
Skeetvalmentaja Pentti Saari:
– Hieno saavutus Timiltä. Molemmat ampujat pääsivät täällä tavoitteeseensa: Timi mitaleille ja Samuli finaaliin.
Lähde: Ampumaurheiluliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timmissä tikissä – hiihtoässä Anita Korva esitteli rantakuntoaan
- Robert Helenius avautui kohtalostaan IS:ssä – ”Pahempi tuomio kuin raiskaajilla”
- Paljastus: Hiihdon supertähti Jessie Diggins loukkaantui – ”Voi ei”
- Hiihtonainen laitettiin riisuutumaan – oli paljastettava kaikki
- Krista Pärmäkosken ja Jasmi Joensuun yhteiskuva ei jätä paljon epäselväksi naisten väleistä
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen kertoi nyt tilanteestaan
- Takamukselle töitä – Lotta Harala käänsi katseita kuntosalilla
- Kaisa Mäkäräinen synkkää puhetta maailmanmenosta Ylelle
- Dorothea Wierer esitteli uutta kisa-asuaan – fanit sulaa vahaa
- Wilma Murrolla henkilökohtainen käänne – tämä mies astui naisen elämään
- HS: Suomalainen olympiatähti on poissa
- Suomessa heitettiin historiallisen pitkä keihäskaari
- Dorothea Wierer esitteli uutta kisa-asuaan – fanit sulaa vahaa
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen kertoi nyt tilanteestaan
- Wilma Murrolla henkilökohtainen käänne – tämä mies astui naisen elämään
- Kaisa Mäkäräinen synkkää puhetta maailmanmenosta Ylelle
- Salailu päättyi nyt – Nooralotta Neziri löysi uuden uran
- Suomalainen hiihtonainen teki uuden aluevaltauksen – poseerasi upeissa mallikuvissa
- Takamukselle töitä – Lotta Harala käänsi katseita kuntosalilla
- Suora julkinen viesti Kerttu Niskaselle – Suomen hiihtotähdeltä selvät sanat IS:lle