Suomalainen moukarihirmu kovassa vireessä: Paransi ennätystään liki puolella metrillä! – ”Nyt kulkee”

Kuva: Getty Images
Kankaanpään Seudun Leiskun Aaron Kangas paransi ennätystään liki puolella metrillä moukarinheittäjien Someron syysmittelössä.
Kangas voitti kilpailun kauden kotimaisella kärkituloksella 74,40, joka nostaa hänet 22-vuotiaiden kaikkien aikojen kotimaan tilastossa toiseksi. Edellä on vain ikäluokan SE:n 81,70 haltija Olli-Pekka Karjalainen.
Kangas heitti Somerolla parhaansa kolmannellaan ja pyörähteli vielä sarjan toiseksi parhaalla heitolla 74,08, joka sekin ylitti Kankaan aiemman ennätyksen 73,94.
– Tällä viikolla rupesi treeneissä kulkemaan hyvin. Tuli treeniennätyksiä, joten osasin odottaa, että nyt kulkee. Heittäminen oli helppoa, Kangas sanoi.
Kankaan uran pisimmän heiton pohjusti kesän paras vire ja väkevästi sujunut heiton loppu.
– Se oli ainoa heitto, jossa loppuveto onnistui. Se on tänä kesänä ollut avain pitkiin heittoihin. Tuntuu, että on sama miten heitto muuten menee, mutta se onnistuu, jos loppuveto toimii, Kangas kertaili.
MM-tulosrankingraja jäi rikkomatta
Kankaan kuten muidenkin Somerolla heittäneiden lajin kotimaisten kärkinimien toiveissa oli tulos, joka veisi Dohan MM-kisojen rankingin tämän hetken rajatuloksen 75,32 paremmalle puolelle. Se jäi kuitenkin toiveeksi. – Kyllä se olisi ollut aika tiukassa, vaikka olisi ollut kuinka hyvä heitto, ja rajatulos nousee varmasti vielä tuosta, Kangas arvioi. Noormarkun Nopsan Tuomas Seppänen oli kilpailussa toinen heitettyään 70,82. – Verryttely meni hyvin, mutta ensimmäiset kaksi heittoa epäonnistuivat, ja jouduin vähän ”keräilemään itseäni”. Tuntuu, että paras pöhinä jäi nyt verryttelyyn, tuumi Seppänen, joka heitti viikko sitten Porissa kauden parhaansa 73,61. Someron Esan Henri Liipola oli kolmas tuloksella 70,05. Vehmaisten Urheilijoiden Aleksi Jaakkola oli neljäs heitettyään 69,50.Kankaan kausi saattaa jatkua
Ennätysvire jätti Aaron Kankaan miettimään kilpailukauden jatkamista. Takana on jo nyt vahva kausi, jonka aikana ennätys on parantunut useamman kerran, 22-vuotiaiden EM-kisoista tuli viides sija, Kalevan kisoista hopeaa ja 22-vuotiaiden SM-kisoista mestaruus. – Nyt oli kuitenkin ylivoimaisesti kesän paras vire. Tuntuu, että kunto on nousussa. Pitää katsoa miten ensi viikon treenit menevät, jos heittäisin vielä yhden kisan, Kangas sanoi. Samoja ajatuksia oli Seppäsellä. – Kunto on tähdätty loppukauteen, joten saatan heittää vielä pari kilpailua, Seppänen tuumi. Lähde: UrheiluliittoLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Suomalainen hiihtonainen teki uuden aluevaltauksen – poseerasi upeissa mallikuvissa
- Raju paljastus: Näin huonosti Iivo Niskaselle kävi
- IL: Kulisseissa kytee uutispommi – suomalaisille hiihtofaneille shokkiuutinen?
- Ylen naistoimittaja sekoili eduskunnan vessassa – ”Jotenkin tuntuu turvallisuusriskiltä”
- Norjan hiihtotähti palasi mykistävässä kunnossa – maajoukkuekaveri ei ollut uskoa, mitä hänen silmänsä todistivat
- Kaisa Mäkäräinen teki ällistyttävän löydön
- Hiihtoura ohi: Suomalainen hiihtoässä löysi melkoisen uuden uran
- Eron hetki – Ella Junnilan hempeä hetki tallentui
- Kamerat tallensivat: Ylen urheilutoimittajat bilettivät railakkaasti
- Venäjän hiihtotähti repi naamionsa irti – raju viesti Suomeen
- Yle: Suomen hiihtotähti virittelee shokkipaluuta
- Seitsenottelija Saga Vanninen tunnusti rakkauttaan
- Kamerat tallensivat: Ylen urheilutoimittajat bilettivät railakkaasti
- Wilma Murron ensikontakti tunnettuun suomalaismieheen oli melkoinen – kaikki oli ohi kolmessa minuutissa
- Vihjailua IS:lle – pian voi tipahtaa ikävä uutinen Ristomatti Hakolasta
- Kaisa Mäkäräinen teki ällistyttävän löydön
- Eron hetki – Ella Junnilan hempeä hetki tallentui
- Hiihtoura ohi: Suomalainen hiihtoässä löysi melkoisen uuden uran
- Venäjän hiihtotähti repi naamionsa irti – raju viesti Suomeen
- Kolmiloikkaaja Senni Salminen jakoi järkyttävän viestin