Suomalaishiihtäjä on toipunut vaivoistaan ja lähtee toiveikkaana kisaamaan – ”Varmasti vauhtikin paranee entisestään”
Kuva: Juha Tamminen
Suomalaishiihtäjille on tarjolla kansainvälinen kolmen päivän kilpailurupeama, kun Skandinavia Cup alkaa perjantaina Vuokatissa. Ohjelmassa on perjantaina perinteisen sprintit, lauantaina 20/30 kilometrin yhteislähdöt perinteisellä ja sunnuntaina vapaan 10/15 kilometrin väliaikalähtökilpailut.
Juuso Haaralalle kotimaan Skandinavia Cup tarjoaa mielenkiinnolla odotettavia kilpailuja.
– Pertsan sprintissä välieräpaikkaa ehdottomasti lähden ainakin hakemaan. Maasto on hyvä, paljon nousua, jonka pitäisi sopia minulle. Kovatasoinen kilpailu on taas tulossa. Sunnuntaina hiihdän myös vapaan 15 kilometriä, siitä yritän hakea hyvää tulosta. Lauantaina en hiihdä. Viime vuonna tehtiin ehkä se virhe, että yritettiin alkukauteen ottaa vähän liikaa kisoja, ja tuli paljon aika tasapaksuja hiihtoja. Nyt päätettiin valmentajan kanssa, että yritetään fiksummin kisata tässä alkukaudella, että onnistuneita hiihtoja tulisi enemmän, Haarala sanoo.
Haaralan alkukausi on ollut tunnelmiltaan kaksijakoinen, mutta Rukan maailmancupissa varsinkin karsinnan 17. sija on ehdottomasti positiiviselle puolelle laskettava onnistuminen. Elokuussa tullut juoksijan polvi -vaiva on pitänyt juosten tehtävät lenkit syksyllä minimissä, mikä on hänen mukaansa näkynyt hieman alkukauden kilpailuissa.
– Nyt jalka kestää jo juoksua, ja on mennyt selkeästi parempaan suuntaan. Varmasti vauhtikin kauden mittaan paranee entisestään.
Lähde: Hiihtoliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Keniaa ravistelee jättikohu – 27 urheilijaa dopingpannaan
- ”Vetäydyn kolmesta ensimmäisestä kisasta” – formula ykkösissä kova päätös
- Tähtikato iskee Kontiolahdelle – useat huippunimet puuttuvat
- Kontiolahti maailmancup – ampumahiihto: TV, ohjelma, tulokset
- Maratonvoittaja kärähti taas – menetti aiemmin suurkilpailujen voitot
- Ammuntanollat toivat helpotuksen – Seppälä löysi kaivatun vireen
- Vasaloppetin voittaja itki kesken kisan – syy yllättää
- Logan Paul synnytti kohun – heitti rajun väitteen megaottelustaan Floyd Mayweatheria vastaan
- Iivo Niskasen tilanne ratkesi – tässä Suomen hiihtojoukkue Salpausselän kisoihin!
- Salpausselän kisat 2026: TV, ohjelma, liput, tulokset
- Iivo Niskasen tilanne ratkesi – tässä Suomen hiihtojoukkue Salpausselän kisoihin!
- MM-valintasopassa shokkikäänne – Lotta Haralan ja Reetta Hurskeen kilpasisko yllätti
- Ruotsin hiihtotähdet: suhde!
- Kuulantyönnössä taas kova tulos – Suomen ennätys uusiksi
- Falunissa kuohui: Suomalaishiihtäjän raivo purkautui Viaplayn suorassa lähetyksessä
- Lotta Haralalta synkkä eropäivitys – samalla jätti-ilmoitus
- Nyt tuli kova tulos – suomalaislupaus täräytti Euroopan kärkiajan SM-halleissa
- Ampumahiihdosta kovia uutisia – Nuorten MM-pronssi Suomeen
- 14 vuotta huipulla – Jessie Diggins rikkoi rajun ennätyksen Falunissa
- Olympiasankarit paljastavat – kaikki ei aina ollut ruusuista