Tuttu nimi jatkaa SUL:n pääyhteistyökumppanina ja GP-sarjan nimikkokumppanina – ”Olemme erittäin tyytyväisiä”
Kuva: Getty Images
Broman Group -konserniin kuuluva Motonet jatkaa Suomen Urheiluliiton pääyhteistyökumppanina vuoden 2020 kattavalla sopimuksella, joka allekirjoitettiin torstaina Helsingissä.
Motonet on yleisurheilumaajoukkueiden pääkumppani, yleisurheilun kotimaisen televisioidun kilpailusarjan Motonet GP:n nimikkokumppani, tänä syksynä perustetun Supertalentti-ryhmän kumppani ja Ruotsi-ottelun yhteistyökumppani.
– Motonet on tukenut suomalaista yleisurheilua jo useita vuosia. Tällä uudella sopimuksella haluamme jatkaa tukeamme sekä huippuyleisurheilutapahtumiin että myös suoraan urheilijoille. Yleisurheilu on suomalaisia kiinnostavana urheilumuotona Motonetille sopiva ympäristö saada yritykselle haluttua näkyvyyttä ja positiivista huomioarvoa, Broman Group Oy:n hallituksen puheenjohtaja Eero Broman toteaa tehdystä yhteistyösopimuksesta.
Motonet GP on Ylen televisioima yleisurheilun kotimainen kilpailusarja, joka kilpaillaan kolmatta kertaa kesällä 2020. Kilpailut ovat kesä-heinäkuussa Joensuussa, Espoossa, Jyväskylässä ja Lahdessa. Viime kesänä Motonet GP:n lähetykset keräsivät Ylen kanaville parhaimmillaan liki 700 000 katsojaa ja olivat kotimaisen yleisurheilukauden kivijalka.
Motonet näkyy vuoden 2020 aikana GP-sarjan ohella vahvasti myös muissa yleisurheilun tärkeimmissä kotimaisissa tv-kilpailuissa kuten syyskuun alussa Tampereen Ruotsi-ottelussa ja elokuussa Turun Kalevan kisoissa.
Kuluneesta kaudesta lähtien Motonet on näkynyt myös yleisurheilumaajoukkueiden asussa. Tulevalla kaudella Motonet näkyy Suomen joukkueen asusteissa muiden muassa MM-halleissa Kiinassa Nanjingissa ja EM-kilpailuissa Pariisissa.
– Olemme erittäin tyytyväisiä, että Motonetin ja yleisurheilun yhteistyö jatkuu 2020. Motonet on ollut vahvasti tukemassa yleisurheilun uuden, nuoren kaartin nousua, joka leimasi viime kesää. Motonet GP -sarjassa on yhteistyössä Ylen kanssa pyritty nykyisten huippunimien ohella tuomaan esille lajin nuoria, nousevia nimiä, sanoo Suomen Urheiluliiton toimitusjohtaja Harri Aalto.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-legenda vaihtoi ratin lenkkareihin – hurja aika maratonilla
- Yllätysdiili – IL: Topi Raitanen löi rahoiksi: ”Se on bisnestä”
- Täydellinen venyminen paineen alla – Harri Heliövaara ja Henry Patten jatkoon
- MTV: Wilma Heltelä tapaturmassa
- Vankilasta maailmanmestariksi – nyt viimeinen ottelu 50-vuotiaana
- Alppihiihdon rahalista julki – yksi nimi täysin omassa luokassaan
- Verinen maratondraama – Alisa Vainion kilpasiskon jalka repesi kesken kisan
- Suomen hiihtonaiselta raju purkaus: ”Sai hävetä”
- Entinen Putinin tukija nyt vaikeuksissa – Venäjältä kova toimenpide uhkaa
- Nuori lupaus taas kohun keskellä – sekoili strippiklubilla
- Maavaihdos kohahduttaa – superlupaus jättää Norjan ja siirtyy edustamaan Ruotsia
- Hyvästien paikka – Joni Mäki päätyi rajuun ratkaisuun
- Suomen naishiihtäjä lopetti uransa – osallistuu nyt toisen lajin MM-kisoihin!
- Olympiasankari palkittiin – kotikaupunki muisti Vilma Ryyttyä isosti
- Jättiyllätys – Nooralotta Neziri miettii totaalista lajinvaihtoa!
- Kaisa Mäkäräinen kohtasi haasteen – ”En tiedä miten pitäisi”
- Frida Karlsson vangitsi katseita punaisella matolla – tyyli puhuttaa
- Hiihdon tuore olympiamitalisti vaativaan leikkaukseen
- Kauden kotimainen kärkitulos – Vilma Itälinna aloitti lupaavasti Italiassa
- Pituushypyn harvinainen temppu – urheilija teki mahdottomasta totta