Suomalaislaskija pisti ennätyksensä uusiksi Sveitsissä – ”Parhain sijoitukseni koskaan”

Kuva: Getty Images
Para-alppihiihdon maailmancup käynnistyi Sveitsin Veysonnazissa. Peräti viisipäiväinen osakilpailu käynnistyi Super-G:llä, jossa Suomen Santeri Kiiveri laittoi heti henkilökohtaiset ennätykset uusiksi ollen kilpailun seitsemäs.
– Super-G ei ole prioriteettilajini, joten ei huono tulos. Itsellä jäi kuitenkin vielä laskemisesta jonkun verran hampaankoloon, joten parantamisen varaa on vielä seuraavien päivien super-g:n osakilpailuihin. Tämä on kuitenkin parhain sijoitukseni koskaan.
Kiiverin viime kausi oli rikkonainen terveyshuolien vuoksi. Huolet ovat onneksi menneen talven lumia ja tekniikkalajien expertti pääsee vihdoin tositoimiin tiiviiseen maailmancup-rupeamaan.
– Harjoitukseni ovat keskittyneet pitkälle vain suurpujotteluun ja pujotteluun viime kauden rikkonaisuuden vuoksi, joten siitäkin syystä tämän päivän tulos kyllä lämmittää mieltä. Mikäs tässä, kun pääsee vihdoin kisaamaan, summaa Kiiveri.
Kilpailun voittoon Ranskan Arthur Bauchet 1:04.50, toiselle sijalle Svetisin Robin Cuche (+1.55) ja kolmanneksi isäntämaan Thomas Pfyl (+2.35). Kiiveri 4.63 sekunnin erolla kärkeen.
Para-alppihiihdon ensimmäinen maailmancup-tapahtuma Sveitsin Veysonnazissa on viisipäiväinen ja sisältää kolme super-g:n osakilpailua ja kaksi suurpujottelun osakilpailua.
Lähde: Ski Sport Finlandin tiedote
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomalaiselta yleisurheilunaiselta melkoinen video – ”Ei sentään jäänyt fritsua”
- Hiihtotähdet rakastuivat – hempeitä kuvia
- Lotta Harala avautui henkilökohtaisista ongelmistaan
- Moukaritähti Krista Tervolle loistavia uutisia
- Nyrkkeilymieheltä raju väite: Tämä mies löi lujempaa kuin Mike Tyson
- IL:lle paljastus – Krista Pärmäkoski virittelee shokkiratkaisua
- Reetta Hurske rikkoi tabun – avautui ikävästä ongelmastaan
- MN: Wilma Murron pöydällä todellinen shokkiratkaisu
- Elina Lampela poseerasi treeniasussaan – fanit haltioissaan
- Vahvistus: Suvi Minkkinen tekee uuden aluevaltauksen
- Eron hetki – suomalaiset hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- Legendaarinen Yle-ura ohi – näin kirjoitti Laura Arffman
- Vahvistus: Suvi Minkkinen tekee uuden aluevaltauksen
- Suomen ennätys – seitsenottelijalta kova temppu maailmalla
- Viivi Lehikoinen vaihtoi bilevaihteelle – tämä oli naisen viesti
- Elina Lampela poseerasi treeniasussaan – fanit haltioissaan
- Alisa Vainion päivitys ällistyttää – fanien reaktio oli melkoinen
- Krista Pärmäkoski teki oharit – kilpasiskolta selvät sanat
- Reetta Hurske rikkoi tabun – avautui ikävästä ongelmastaan
- MN: Wilma Murron pöydällä todellinen shokkiratkaisu