Suomen käsipallomaajoukkueella on edessään isot pelit – päävalmentaja Ola Lindgren: ”Georgia on erittäin paha vastustaja”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen miesten käsipallomaajoukkueen tiivis alkuvuosi jatkuu heti MM-karsintojen jatkeeksi vuoden 2022 EM-lopputurnauksen karsintojen Relegation Roundin eli toisen esikarsintavaiheen otteluilla Georgiaa vastaan.
Ensimmäisestä esikarsintavaiheesta tiensä jatkoon selvittänyt Georgia isännöi suoraan tähän vaiheeseen päässyttä Suomea torstaina 16.1. Tbilisissä ja maat kohtaavat toistamiseen sunnuntaina 19.1. Riihimäellä. Otteluparin voittaja etenee varsinaiseen EM-karsintaan.
Suomen päävalmentaja Ola Lindgren korostaa sitä, että ensimmäisessä osaottelussa ei ole varaa antaa mitään ilmaiseksi vastustajalle.
– Georgia on erittäin paha vastustaja ja edessä on kaksi kovaa ottelua. Meidän olisi tärkeä saada vieraskentältä hyvä tulos vietäväksi kotipeliin. Isot pelit tulossa, Lindgren linjaa.
Georgia pelasi kolme peliä kolmeen päivään viime viikonloppuna, mutta tälle Lindgren ei pane liikaa painoarvoa.
– En usko sillä olevan juurikaan hyötyä meille. He ehtivät palautua muutaman päivän ajan ja ovat varmasti valmiita. Lisäksi he saivat hyviä tuloksia voittamalla muun muassa Italian, joten he tulevat meitä vastaan hyvällä itseluottamuksella.
Suomi jäi MM-karsinnan sunnuntaisen päätösottelun jälkeen Kyprokselle pariksi päiväksi harjoittelemaan ja matkasi suoraan kohti Georgiaa.
– Säästimme päätöksellä aikaa ja pelaajia, sillä Kyprokselle ja Georgiaan on pitkät matkat. Nyt pystyimme keskittymään pari päivää harjoitteluun ja analysointiin ilman ylimääräisiä matkustamisia, Lindgren totesi.
Lähde: Käsipalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Oliver Helander latasi kovan EM-lupauksen – paljasti ratkaisevan muutoksen tekniikkaansa
- Tour de France sai ylivoimaisen voittajan – harva on pystynyt samaan
- Suomen korkeushyppääjät pääsivät yllättämään kisajärjestäjät Kalevan kisoissa
- Suomalaislupaus loisti Yhdysvalloissa – Heili Sirviö nousi palkintopallille huippufinaalissa
- IS: Suomalaisjuoksija oksenteli Kalevan kisoissa: ”Onneksi en kuollut”
- Kalevan kisojen suurin yllättäjä: SM-hopeamies hämmästytti koko Suomen
- Kalevan kisat 2026: Tulokset, osallistujat ja uutiset
- Tour de France 2026: Tulokset ja osallistujat
- Suomalaisjuoksija älähti Kalevan kisojen ratkaisusta – ”Herrajumala!”
- Kalevan kisojen moukariringistä nousi kohu – Silja Kosonen arvosteli järjestelyjä rajusti
- Suomalaisjuoksija älähti Kalevan kisojen ratkaisusta – ”Herrajumala!”
- Kalevan kisojen moukariringistä nousi kohu – Silja Kosonen arvosteli järjestelyjä rajusti
- Suomen uusi pikatähti tykitti taas – lähetti samalla viestin presidentin suuntaan
- Käsittämätön moka Kalevan kisoissa – SM-unelma suli hetkessä
- Saga Vanninen teki yllättävän tempun – ilmestyi Kalevan kisoihin uudessa roolissa
- Kalevan kisoissa hurja läpimurto – lähes sekunnin ennätysparannus toi EM-paikan
- Suru-uutinen: Suomen vahvin mies menehtyi 50-vuotiaana
- Ilona Mononen sai takapakkia ennen Kalevan kisoja: lähetti hurjan viestin EM-kisoihin
- HS: Wilma Heltelältä nolo paljastus – ”Nykyään tajuan”
- Nooralotta Neziri koki karun kohtalon – ”se on minun syyni”