Ville Myllymäki tykitti talven kotimaisen kärkituloksen

Villet Myllymäki ja Aarnivala juoksivat kauden kärkivauhtia Tampereella Pirkkahallijuoksuissa. Myllymäki kiihdytti 60 metrin voittoon talven kotimaisella kärkiajalla 6,73 juostuaan alkuerissä jo 6,78. Kankaanpään Seudun Leiskun kokeneen sprintterin 60 metrin ennätys on 6,70 viiden vuoden takaa.
Tampereen Pyrinnön Ville Aarnivalan lennokas askellus kantoi ratakierroksella eli 300 metrin matkalla loppuaikaan 33,91, joka on Suomen kaikkien aikojen toiseksi paras hallitulos. Nopeammin on juossut vain Juha Pyy jo 34 vuotta sitten.
Aarnivala siirtyi syksyllä valmentaja Petra Stenmanin juoksutalliin. Juha Koskela ehti sitä ennen valmentaa Aarnivalaa seitsemän vuotta.
– Yhteistoiminta Petran kanssa on sujunut mutkattomasti. Tamperelaiset Lauri Eneh ja Ilari Ryyppö ovat harjoituskavereina ja muutaman kerran olen ”reenannut” myös Oskari Mörön kanssa, rauhallinen Aarnivala myhäili.
– Kestävyyspuoleen panostettiin syksyllä ja nyt hallikaudella on tehty paljon lähtö- ja nopeuspainotteisia harjoituksia. Pari 200-metristä on ohjelmassa ennen Tampereen SM-kilpailuja. Siellä juoksen hallikauden ainoan kerran 400 metriä ja tietysti myös kakkosen. Ennen SM-kilpailuja on vielä ohjelmassa kova nopeuskuuri.
Aarnivala ei ole uhoavaa tyyppiä. Molemmat jalat ovat tukevasti maan pinnassa, vaan ei radan pinnassa.
– Toki tavoite on lähestyä 47 sekunnin rajaa nelosella. Se ei aivan puhumalla onnistu.
Aarnivala juoksi viime suvena ratakierroksen 47,84 ja 300 metriä 34,03.
Aarnivala lukee kolmatta vuotta lääketiedettä.
– Pian puolivälissa! Urheilu ja opiskelu kulkee tasapainossa, näin jatkan.
Aino Pulkkinen juoksi Tampereella 60 metriä 7,47. Tulos syntyi alkuerissä ja sivuaa Jyväskylän Kenttäurheilijoiden pikajuoksijan ennätystä. Finaalin Pulkkinen voitti ajalla 7,52.
Toiseksi finaalissa juoksi Tampereen Pyrinnön Olivia Ben Khalifa ennätyksellään 7,67. Kuusi vuotta sitten hän paransi 14-vuotiaana oman ikäluokkansa Suomen ennätystä 80 metrin aitajuoksussa.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa