Nuorten SM-hiihtojen kilpailupaikka vaihtuu – syynä lumiolosuhteet
Kuva: Juha Tamminen
Jyväskylässä 21. –22. maaliskuuta järjestettävien nuorten SM-hiihtojen kilpailupaikka vaihtuu, sillä lumiolosuhteiden vuoksi tapahtuma siirtyy Vaajakoskelta Laajavuoreen. Tehty päätös on osoitus vahvasta yhteistyöstä ja yhteisestä tahtotilasta järjestää kilpailut Jyväskylässä.
Laajavuoressa pohjana on Jyväslumi Oy:n ensilumenlatu, jossa on yli 50 senttimetrin patja lunta. Muilta osin reitin lumetus on käynnissä.
– Viime yönäkin alueelle ajettiin taas seitsemän kuormaa lisää lunta. Kaikkinensa alueelle tullaan ajamaan 50-60 kuormaa, jotta saadaan reitille riittävän paksusti lunta kaikkiin kohtiin ja pohjat kestävät, vaikka tulisi vesisadettakin, kilpailunjohtaja Sami Hilden sanoo.
Kilpailujen siirtäminen Laajavuoreen tarkoittaa järjestelyorganisaatiolle merkittävästi lisätöitä, sillä Laajavuoressa ei ole hiihtotapahtuman tarvitsemia tiloja juurikaan valmiina. Myös pysäköintialueet ovat rajalliset.
– Joudumme rakentamaan koko kilpailualueen nollasta. Laajavuoressa meillä ei ole kuuluttamorakennusta, ei WC-tiloja, huoltorakennusta, voilelutiloja ja niin edelleen. Tiiviillä yhteistyöllä Jyväskylän kaupungin, Jyväslumi Oy:n, Laajis Oy:n ja Scandic Laajavuoren kanssa me saamme nämä haasteet ratkaistua ja järjestettyä onnistuneet, historian ensimmäiset nuorten SM-hiihdot Jyväskylässä, Hilden sanoo.
Kilpailuissa tullaan hiihtämään henkilökohtaiset matkat 2,6 kilometrin lenkillä, pariviesti 1,1 kilometrin lenkillä.
– Radat tulevat hivenen helpottumaan verrattuna Vaajakosken reitteihin ja vähän joudutaan myös radan leveydestä tinkimään, mutta saadaan kuitenkin ajettua kaksi latua rinnakkain koko matkalle ja nousuihin jää reilusti tilaa myös haarakäynnille, Hilden sanoo.
Hän pyytää hiihtäjiä huomioimaan jo nyt, että tapahtuman aikana perjantaista sunnuntaihin Laajavuoren ensilumenlatu ja Vuorilammen lenkki ympäristöineen ovat vain kilpailijoiden käytössä.
Jyväskylän kaupungin sivistyksen toimialajohtaja Eino Leisimo on hyvin iloinen siitä, että nuorten SM-hiihdot päästään kilpailemaan Laajavuoressa.
– Kaupunki on ajanut kilpaladuille lunta jo useana yönä ja latujen kunnossapitoon kiinnitetään erityistä huomiota, jotta kisoista saadaan onnistuneet. Tänä vuonna Liikuntapääkaupunki Jyväskylässä järjestetään useita SM-tason urheilukilpailuja. Eri tahojen hyvällä yhteistyöllä saadaan myös tämä talviurheilutapahtuma toteutettua, Leisimo jatkaa.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suvi Minkkisen kilpasisko yllätti – Milanon olympiavitosen ura ohi 27-vuotiaana!
- Johannes Kläbo vietiin sairaalaan – tämä on tilanne nyt
- Hurjaa draamaa Drammenissa – Johannes Kläbo kaatui rajusti ja loukkaantui!
- Apu: Arsi Ruuskasen testitulos hämmästytti leirillä – ”hitto tuolla on kova kone”
- Suorat sanat hiihtoleiristä – Krista Pärmäkoski vastaa lääkärille
- Suomalaislaskija taisteli mitalista – yksi hetki ratkaisi niukasti
- MTV:ltä kova päätös jääkiekon MM-kisoihin
- Sprinttikisa vaarassa? – Myrskytuuli iskee Drammeniin
- Norjan hiihdon supertähti tyri pahasti – Sami Jauhojärveltä kylmäävä väite
- Mika Myllylästä yllätysuutinen – nyt kansalta pyydetään apua
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Suomalainen päihitti olympiavoittajan – Ski Classicsissa yllättävä tulos
- Huippuhiihtäjä kärähti dopingista – maajoukkuekaverin neljä sanaa Iltalehdelle paljastivat karun totuuden
- IS: Inkki Inola liikuttui Alexander Stubbin reaktiosta – kolme sanaa riitti
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Se oli siinä: Ristomatti Hakolalta koskettava päivitys
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Juho Mikkonen avasi suunsa Salpausselällä – valmennukseen kiireinen viesti
- Wilma Murron valmentaja latasi suoraan – ”Hampaankoloon jäi”
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen