Suomalaisilla ei ollut asiaa kympin sakkiin nuorten MM-hiihdoissa perinteisen matkoilla
Kuva: Juha Tamminen
Nuorten MM-kilpailut jatkuivat tänään Oberwiesenthalissa alle 20-vuotiaiden perinteisen hiihtotavan 5 ja 10 kilometrin kilpailuilla. Suomalaisittain parhaista sijoituksista vastasivat Jasmin Kähärä, joka oli 14:s ja Miska Poikkimäki, joka hiihti sijalle 23.
Oberwiesenthalin sääolosuhteet ovat vaihdelleet voimakkaasti päivien mittaan. Tänään kilpailut päästiin käymään selkeässä kelissä.
– Pari päivää jännättiin, että millainen keli tähän kisaan tulee. Oli selkeä keli ja suksi toimi hyvin. Suksi oli liukas ja pitoakin riittävästi, pohti Kähärä.
Kähärä aloitti naisten viiden kilometrin kilpailun vahvasti.
– Neljään kilometriin tuli tosi hyvin. Vähän yllätyinkin, että miten tuli niin hyviä väliäaikoja, kun kuitenkin pertsalla hiihdettiin. Viimeinen mäki oli liikaa, iski kyllä aivan järkyttävä happo ja siinä tuli sijoja alaspäin, kertasi Kähärä suoritustaan.
Suomalaisnaisista myös Hanna Ray hiihti 30 parhaan urheilijan joukkoon ja oli 26:s. Siiri Kaijansinkko oli 38:s ja Ida Haapala 40:s. Kilpailun voitti Norjan Helene Marie Fossesholm ennen Saksan Lisa Lohmannia ja Puolan Izabela Marciszia.
Miesten 10 kilometrin kilpailussa parhaaseen sijoitukseen yli Miska Poikkimäki, joka oli 23:s. Harmilliset kaatumiset sotkivat muuten ehjää kilpailusuoritusta.
– Kauden parasta distanssia, mutta ei riittänyt tuon parempaan. Kaaduin keskikierroksella pari kertaa. Iski aikamoisen adrenaliinihapon, meni keskikierros palautellessa siitä. Viimeinen kierros tuli taas hyvin. Selvästi taas parempaa, mitä on ollut tällä kaudella. Suunta on ylöspäin, kommentoi Poikkimäki.
Suomalaisista kilpailussa hiihtivät myös Eemil Helander (39:s), Alexander Ståhlberg (47:s) ja Niilo Moilanen (50:s). Kilpailun voitti Yhdysvaltain Gus Schumacher ennen Saksan Friedrich Mochia ja Italian Davide Grazia.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ääni kellossa muuttui – Frida Karlsson teki paljastuksen tulevaisuudesta
- Jessie Diggins paljasti yllättävän asian Suomesta
- Jutta Leerdam myi käytettyä vaatetta – 195 000 euron farssi paljastui
- Suvi Minkkinen vastasi pettymykseen – lausui rohkeat sanat Ylelle
- Arsi Ruuskasesta tuli surullinen tieto
- Aki Manninen paljasti IL:lle: näin paljon tienaa Immu-ottelusta!
- Sami Jauhojärvi avasi terveysongelmiaan VV- podcastissa – diagnoosi tuli myöhään
- IS: Iivo Niskanen sanoi pysäyttävät sanat – Wilma Murto murtui kyyneliin
- Suvi Minkkinen: pettymys – yksi sana kertoi kaiken
- Huippuhiihtäjät epäröivät USA:n naailmacupia – maailmantilanne huolettaa
- Nyt se paljastui – IS: Tämän takia Enni Mälkönen sai lähtöpassit rallitähdeltä!
- Suvi Minkkinen: pettymys – yksi sana kertoi kaiken
- Sami Jauhojärvi avasi terveysongelmiaan VV- podcastissa – diagnoosi tuli myöhään
- Norjalaisilla oma tapa – Kaisa Mäkäräinen yllättyi ruokakulttuurista
- IS: Iivo Niskanen sanoi pysäyttävät sanat – Wilma Murto murtui kyyneliin
- Aki Manninen paljasti IL:lle: näin paljon tienaa Immu-ottelusta!
- Ruotsalainen konkarihiihtäjä päättää uransa – tunteikas viesti
- Arsi Ruuskasesta tuli surullinen tieto
- Tilipäivä: Rovaniemi palkitsi Jasmi Joensuun ja Johanna Matintalon sievoisella summalla
- Johannes Kläbo: jymyuutinen!