Kansainvälinen yleisurheiluliitto WA on tehnyt historiallisen ratkaisun. Vuoden 2029 yleisurheilun MM-kilpailut järjestetään Kenian Nairobissa, mikä vie yleisen sarjan MM-kisat ensimmäistä kertaa Afrikkaan.

Vuoden 2031 kisaisännäksi valittiin puolestaan Saksan München. Päätökset syntyivät WA hallituksen kokouksessa Budapestissä.

Nairobin valinta merkitsee yleisurheilun MM-kilpailuille kokonaan uuden maanosan avaamista. Aiemmin yleisen sarjan MM-kisoja ei ole järjestetty Afrikassa.

Münchenistä tulee samalla kolmas saksalaiskaupunki, joka on saanut järjestettäväkseen yleisurheilun MM-kilpailut. Aiemmin kisat on nähty Stuttgartissa ja Berliinissä.

WA puheenjohtaja Sebastian Coe korosti päätöksen maailmanlaajuista merkitystä.

– Tämän päivän päätöksellä jatkamme työtämme yleisurheilun kasvattamiseksi maailmanlaajuisesti viemällä MM-kilpailut Aasiaan, Afrikkaan ja Eurooppaan seuraavien kolmen kisatapahtuman aikana, puheenjohtaja Coe sanoi.

Seuraavien kolmen MM-kilpailun ketju alkaa vuonna 2027 Kiinan Pekingissä. Sen jälkeen vuorossa ovat Nairobi vuonna 2029 ja München vuonna 2031.

LUE MYÖS: