Koronaviruspandemia vaikuttanut suomalaisen keihäänheittäjän harjoitteluun – Suuri uudistus auttoi voiman kehittäiseen: ”Ennätystasolla ollaan”
Kuva: Getty Images
Lahden Ahkeran keihäänheittäjä Jenni Kankaan kroppa on talven jymäkän treenin jäljiltä jähmeä, mutta väkevässä vireessä.
Koronaepidemia vaikutti Kankaan kesän kilpailukalenteriin, mutta myös harjoituspaikkoihin.
– Se oli iso juttu, että pääsin keväällä Pajulahti-halliin kahdesti viikossa, tiistaisin ja torstaisin. Siinä piti tosin miettiä, miten tekee kaksi kahden kovan treenin päivää niin, että siinä on yksi kevyt päivä välissä. Ihan optimia se ei ollut, mutta kaikkeen sopeutuu. Muutamassa viikossa siitä tuli ihan normaalia, Kangas sanoo.
Talven harjoitteluun Kangas on tyytyväinen.
– Ehkä suurin uudistus aiempaan verrattuna oli, että laskin enemmän kuormitusmääriä, paljonko tulee keveitä ja kovia hyppelyitä tai punttisalissa toistoja eri lihasryhmille. Olen nyt ollut tarkemmin kärryillä harjoittelun kokonaiskuormasta. Mukana on ollut myös uusia harjoitteita, Kangas sanoo.
– Voimat ovat kehittyneet hyvin. Varsinkin yliveto on mennyt hyvin eteenpäin kuuden viime viikon aikana. Loikat ovat lähellä ennätyksiä, lisäksi juoksunopeus on taas ennätystasolla monien vuosien jälkeen. Heittäminen on ollut viime aikoina hiukan ailahtelevaa, mutta talvella pääsin eteenpäin monen tekniikka-asian kanssa.
Omasta valmennusryhmästä maustetta treeniin
Harjoittelun ohessa Kangas on jatkanut kolmen nuoren heittäjän valmennusta. Kankaan valmennuksessa ovat Lahden Ahkeran Jemina Ollikka, Markus Rajaniemi ja Mila Takki. – Valmennusryhmä on ollut tärkeä erityisesti näinä vaikeina aikoina. On saatu tukea toisistamme. Kun kaikki ovat sillä tasolla, ettei heitä tarvitse pitää koko ajan silmällä, voidaan myös treenata yhdessä pois lukien heittoharjoitukset. Niissä olen ryhmän mukana vain valmentajana. Lähde: Urheiluliiton tiedoteLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- SE-tulos tänä kesänä murskaksi? Silja Kosonen jysäytti heti hirmutuloksen
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Iivo Niskanen pyytää nyt apua suomalaisilta – suloinen video villitsi seuraajat
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Esapekka Lappi ajoi rajusti ulos – lähetti viestin kisan jälkeen
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Suomalaisgolfari liekeissä Tanskassa – murskaava tulos nosti suomalaisen kärkeen
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Mäkihyppylegenda ajautui kriisiin – uran loppu nyt todellinen uhka
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Suomen yleisurheiluun nousee uusi nimi – Portugalista kovat lukemat
- Iivo Niskanen pyytää nyt apua suomalaisilta – suloinen video villitsi seuraajat
- Virolainen ampumahiihtokaunotar jakoi herkän päivityksen puolisostaan
- Ella Junnilan treeni päättyi tuskanhuutoon – nyt uusi päätös kisakaudesta