Kymmenien tuhansien arvosta kelloja, rahaa, arvoesineitä – NFL-tähtien ryöstösyytteet tarkentuvat

Keskiviikon ja torstain välisenä yönä Floridassa pidetyissä juhlissa tapahtunut välikohtaus johti pidätysmääräykseen kahdesta NFL-pelaajasta syytettynä aseellisista ryöstöistä ja törkeistä väkivallanteoista aseella uhaten.
Kaksikosta New York Giantsin DeAndre Baker ilmoittautui poliisille jo aiemmin ja nyt myös Seattle Seahawksin Quinton Dunbar on vapaaehtoisesti astellut Miramarin poliisin suojiin.
Myös syytökset ovat tarkentuneet väitetyn ryöstösaaliin osalta. Kaksikko on poliisiraportin mukaan saanut saaliikseen barbecue-juhlista muun muassa yli 11 000 dollaria rahaa, 18 000 dollarin arvoisen Rolex-kellon, 25 000 dollarin arvoisen Hublot-kellon, 17 500 dollarin arvoisen Audemars Piguet -kellon ja muita arvoesineitä.
Kaksikon asianajajat ovat ehtineet jo arvostella poliisia liiasta innokkuudesta asian saaman julkisuuden takia ja molemmat vakuuttavat lisäksi syytösten olevan täysin tekaistuja.
– Tämä on 23. vuoteni, kun puolustan niitä, joiden tunnen olevan virheellisesti syytettynä tai väärin kohdeltuna. Se ei tarkoita sitä, että kaikki poliisit olisivat pahoja tai kaikki hyviä. Meillä kaikilla on työmme ja teemme sen parhaan kykymme mukaan. Poliisiraportit sisältävät juuri sen mitä heille on kerrottu tai sanottu, oikeus on se paikka missä nuo raportit käydään läpi, väitteet tutkitaan ja vastaajalla on oikeus haastaa todisteet. Älkää hosuko tuomitsemisen kanssa, Bakerin asianajaja Bradford Cohen kirjoitti.
– Tätä kirjoittaessani syytön mies istuu vankilassa edessään syytökset, jotka eivät pidä vettä millään lailla, Dunbarin asianajaja Mike Grieco puolestaan ilmoitti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Taisi olla villit pirskeet – Suomen moukarinainen kuvattiin juhlatunnelmissa
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kaisa Mäkäräiseltä selvää puhetta lapsista
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää