”Ammattilaisena aivoni muuttuisivat muusiksi” – brittiyleisurheilija valmistautuu olympialaisiin tekemällä kahta työtä

Lukemattomille urheilijoille Tokion olympialaisten siirto vuodella eteenpäin merkitsi ainakin paperilla vain vuotta lisää kokopäiväistä valmistautumista kisoihin. Näin myös englantilaisella kuulantyöntäjällä Sophie McKinnalla, jolle olympialaisiin valmistautuminen on kuitenkin vain yksi kolmesta työstä.
25-vuotias McKinna on jo vuosia tehnyt töitä huippu-urheilun ohella, eikä vain yhtä työtä. Hän toimii sekä huostaanottoviranomaisena lastensuojeluasioissa että kunto-ohjaajana. Etenkään työ huostaanottoasioiden parissa ei aina ole helppoa.
– Menet töihin ja jokainen päivä on erilainen, ei koskaan tiedä mitä vastaan tulee, McKinna kertoi CNN Sportsille.
– Nautin todella työstäni ja se antaa minulle muuta ajattelemista kuin vain urheilu.
McKinna ei urheilijana kuitenkaan ole mikään harrastelija. Olympialaisten karsintarajan hän puhkaisi jo Dohan MM-kilpailuissa ja Ison-Britannian yleisurheiluliitto tarjosi hänelle vuodenvaihteessa lähes 20 000 euron stipendiä ja mahdollisuutta ryhtyä täysin ammattiurheilijaksi.
McKinna kieltäytyi kuitenkin kohteliaasti tarjouksesta ja samalla rahoista.
– Jos minusta tulisi ammattilaisurheilija, aivoni muuttuisivat muusiksi, sillä olisin liian lähellä sitä koko ajan. Urheilu olisi silloin ykkösasia joka päivä, enkä usko että tulisin tämän kanssa toimeen kovinkaan hyvin.
Olympialaisten siirto kirpaisi 12 vuotta tosissaan kuulantyöntöön panostanutta McKinnaakin, mutta hän ymmärtää syyt täysin.
– Urheilu on todella tärkeä asia elämässäni, mutta kun ihmiset menettävät henkensä tai rakkaitaan, se on paljon tärkeämpää kuin se, että minä työnnän kuulaa niin pitkälle kuin pystyn, McKinna sanoi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- Yle: Nooralotta Nezirille ikävää kohtelua MM-kulisseissa – tämä mies pelasti naisen
- IL:ssä shokkiheitto – tässäkö Wilma Murron uusi valmentaja?
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi