”Ammattilaisena aivoni muuttuisivat muusiksi” – brittiyleisurheilija valmistautuu olympialaisiin tekemällä kahta työtä
Kuva: Getty Images
Lukemattomille urheilijoille Tokion olympialaisten siirto vuodella eteenpäin merkitsi ainakin paperilla vain vuotta lisää kokopäiväistä valmistautumista kisoihin. Näin myös englantilaisella kuulantyöntäjällä Sophie McKinnalla, jolle olympialaisiin valmistautuminen on kuitenkin vain yksi kolmesta työstä.
25-vuotias McKinna on jo vuosia tehnyt töitä huippu-urheilun ohella, eikä vain yhtä työtä. Hän toimii sekä huostaanottoviranomaisena lastensuojeluasioissa että kunto-ohjaajana. Etenkään työ huostaanottoasioiden parissa ei aina ole helppoa.
– Menet töihin ja jokainen päivä on erilainen, ei koskaan tiedä mitä vastaan tulee, McKinna kertoi CNN Sportsille.
– Nautin todella työstäni ja se antaa minulle muuta ajattelemista kuin vain urheilu.
McKinna ei urheilijana kuitenkaan ole mikään harrastelija. Olympialaisten karsintarajan hän puhkaisi jo Dohan MM-kilpailuissa ja Ison-Britannian yleisurheiluliitto tarjosi hänelle vuodenvaihteessa lähes 20 000 euron stipendiä ja mahdollisuutta ryhtyä täysin ammattiurheilijaksi.
McKinna kieltäytyi kuitenkin kohteliaasti tarjouksesta ja samalla rahoista.
– Jos minusta tulisi ammattilaisurheilija, aivoni muuttuisivat muusiksi, sillä olisin liian lähellä sitä koko ajan. Urheilu olisi silloin ykkösasia joka päivä, enkä usko että tulisin tämän kanssa toimeen kovinkaan hyvin.
Olympialaisten siirto kirpaisi 12 vuotta tosissaan kuulantyöntöön panostanutta McKinnaakin, mutta hän ymmärtää syyt täysin.
– Urheilu on todella tärkeä asia elämässäni, mutta kun ihmiset menettävät henkensä tai rakkaitaan, se on paljon tärkeämpää kuin se, että minä työnnän kuulaa niin pitkälle kuin pystyn, McKinna sanoi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jasmi Joensuu ei ollut uskoa silmiään – kuntosalilla vastaan tuli ällistyttävä näky
- SK: Suomen hiihtotähti antoi lähtöpassit valmentajalleen
- Nyt jysähti: Suomen mäkihyppääjiltä kautta aikojen tulos
- Seiskalle paljastus hiihtoässä Krista Pärmäkosken rakkauselämästä
- Käry kävi – Marit Björgen suree dopingista kiinni jääneen hiihtäjän kohtaloa
- Frida Karlssonin kohtalo järkyttää hiihtomaailmaa
- Voiko tämä olla totta? Suvi Minkkinen pamautti rajun väitteen Ylelle
- Luke Littler dominoi – kilpakumppani esitti nyt rajuja syytöksiä
- Kalle Palanderin ja naisjuontajan keskustelu villiintyi – ”Panisin”
- Rakkaus kuoli – hiihtotähdet erosivat
- Nyt se on julkista tietoa – tunnettu nainen siirtyy Yle Urheilun ruutukasvoksi
- Seiskalle paljastus hiihtoässä Krista Pärmäkosken rakkauselämästä
- Rakkaus kuoli – hiihtotähdet erosivat
- Voiko tämä olla totta? Suvi Minkkinen pamautti rajun väitteen Ylelle
- UFC-nainen otti vaatetta pois – kameramiehen toiminta puhutti: ”Hän tiesi mitä teki”
- Frida Karlssonin kohtalo järkyttää hiihtomaailmaa
- Lotta Haralan rakkaalta raju paljastus kaksikon suhteesta – ”Tuntunut, että oma elämä hajoaa käsiin”
- Alisa Vainiolta hurja päivitys, SE-nainen ei Linnan juhliin mene
- Kalle Palanderin ja naisjuontajan keskustelu villiintyi – ”Panisin”
- Tuhoaako Iivo Niskasen ystävä suomalaisen unelman?