Miesten 100 metrillä on herkullinen kamppailu – ”Katsotaan kuinka käy”
Kuva: Getty Images
Samuel Purola ottaa ensi kerran tällä kaudella mittaa 100 metrin vauhdistaan Lahden Motonet GP:ssä keskiviikkona. Vastassa ovat pitkä liuta kotimaan kärkinimiä mukaan lukien 10,28 viime viikolla Jyväskylässä juossut Samuli Samuelsson, jolle Purolan kohtaaminen maistuu.
– En tiedä millaiset paineet Samuelilla olla, mutta odotukset ovat aina korkealla, kun Samuel juoksee. Se buustaa meitä muita, ainakin minua, Samuelsson totesi mediatilaisuudessa tiistaina Lahdessa.
Purola sanoo olevansa kauden 100 metrin avauskisassaan haastajan roolissa. Hän odottaa tasaista ja tasokasta kilpailua.
– Samppa tulee todennäköisesti lähtemään aika kovaa. Täytyy vaan koettaa päästä siihen mukaan, koska tulen olemaan lopussa vahvoilla, Purola sanoo.
– Katsotaan kuinka käy.
Purolalla on tältä kesältä juostuna vain Oulussa koleissa oloissa 21,04:ään pyyhkäisty 200 metriä. Treenien perusteella sprintteri odottaa Lahden juoksulta tyystin toisenlaista vauhtia.
– Treenit ovat menneet hyvin. En ole syksyn jälkeen ollut kertaakaan sairaana, eikä ole ollut vammoja, ei edes pieniä kiristyksiä. Olen pystynyt tekemään harjoituksissa mitä on pitänyt, joten lähtökohdat ovat hyvät, Purola sanoo.
Haasteena Lahdessa on saada juoksun kokonaisuus pysymään koossa.
– Lähdön ja kiihdytyksen onnistumisella ja sillä, että pääsen oikeaan juoksuasentoon on minulle iso merkitys, koska se vaikuttaa niin paljon loppujuoksuun, joka on vahvuuteni, Purola sanoo.
Oulun Pyrintöä edustavan Purolan, 20, sadan metrin ennätys on 10,31. Viime kesänä hänen parhaansa oli 10,43.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Käry kävi – Marit Björgen suree dopingista kiinni jääneen hiihtäjän kohtaloa
- Frida Karlssonin kohtalo järkyttää hiihtomaailmaa
- Voiko tämä olla totta? Suvi Minkkinen pamautti rajun väitteen Ylelle
- Luke Littler dominoi – kilpakumppani esitti nyt rajuja syytöksiä
- Kalle Palanderin ja naisjuontajan keskustelu villiintyi – ”Panisin”
- Rakkaus kuoli – hiihtotähdet erosivat
- Alisa Vainiolta hurja päivitys, SE-nainen ei Linnan juhliin mene
- UFC-nainen otti vaatetta pois – kameramiehen toiminta puhutti: ”Hän tiesi mitä teki”
- Tuhoaako Iivo Niskasen ystävä suomalaisen unelman?
- Nyt se on julkista tietoa – tunnettu nainen siirtyy Yle Urheilun ruutukasvoksi
- Valtava omaisuus: Suomalainen hiihtotähti tehnyt posketonta tiliä
- UFC-nainen otti vaatetta pois – kameramiehen toiminta puhutti: ”Hän tiesi mitä teki”
- Kohta kaikki on ohi: Suomen maajoukkuehiihtäjältä lohduton päivitys
- Tuhoaako Iivo Niskasen ystävä suomalaisen unelman?
- Alisa Vainiolta hurja päivitys, SE-nainen ei Linnan juhliin mene
- Rakkaus kuoli – hiihtotähdet erosivat
- Lotta Haralan rakkaalta raju paljastus kaksikon suhteesta – ”Tuntunut, että oma elämä hajoaa käsiin”
- Mikä näyte voimasta: Suomen keihästähteä ällistellään Yhdysvalloissa saakka
- Kalle Palanderin ja naisjuontajan keskustelu villiintyi – ”Panisin”
- Taas mennään: Silja Kosonen täräytti vaivatta hirmukaaren