Tokion olympialaisiin tähdännyt kuusinkertainen Suomen mestari lopettaa uransa! – ”Jaksan tehdä ehkä 60% siitä, mitä huippu-urheilu vaatisi”

Tokion olympialaisiin tähdännyt sulkapalloilija Airi Mikkelä teki päätöksen tänä kesänä, maajoukkuetauon aikana.
– Huomasin, että jaksan tehdä ehkä 60% siitä, mitä huippu-urheilu vaatisi. Olin alun perin ajatellut muutenkin, että ura päättyy Tokion olympialaisiin ja sitten, kun ne siirtyivät, ajattelin, että satsaan vielä vuoden. Lopettaminen tuntuu nyt kuitenkin oikealta ratkaisulta, kun Tokion kisoistakaan ei ole minkäänlaista varmuutta, Airi Mikkelä avaa.
Ennen koronavirusta Mikkelä oli olympiapaikassa kiinni.
– Kun ajattelen tätä sulkapallotaivalta kokonaisuutena, niin Rion olympiakarsinta oli ikimuistoinen, pelasin upeissa paikoissa ja olin tosi korkealla rankingissa. Sulkapallon myötä asuin myös viisi vuotta ulkomailla. Minulla on valtavasti ystäviä lajin parista. Huippu-urheilijan arki on kasvattanut fyysistä ja psyykkistä kuntoa. Olen joutunut käsittelemään monenlaisia asioita ja löytämään välineitä mielen hallintaan. Sulkapallon on tuonut elämääni valtavasti hyviä asioita, Airi kertoo.
Päätöksen tehtyään Airi huomasin kokevansa tyhjyyden ja haikeuden tunnetta.
– Nyt tuntuu kuitenkin jo siltä, että kaikki on mahdollista. Jatkan opintojani ja minulla on monenlaisia haaveita ja suunnitelmia tulevaisuuden suhteen. Ihmeellinen vapaus, kun voi punttisalillakin tehdä mitä haluaa, eikä tarvitse niin tarkkaan miettiä, että mikä on hyödyllistä juuri sulkapallon näkökulmasta. Haaveilen myös puolimaratonin juoksemisesta, hän kertoo.
– En ajatellut jättää lajia kokonaan. Käyn mielelläni sparraamassa naispelaajia auttaakseni heitä kehittymään ja pääsemään mahdollisimman pitkälle, Airi päättää.
Airi Mikkelä on voittanut urallaan kuusi suomenmestaruutta ja ollut maailman listalla parhaimmillaan sijalla 48. Mikkelä on edustanut Suomea arvokisoissa yli 20 kertaa.
Lähde: Sulkapalloliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle