”Älkää ikinä tulko tänne takaisin” – hylätty maali raivostutti salibandyjoukkueen
Kuva: Juha Tamminen
Kalmarsundin ja Pixbon välinen ottelu Ruotsin salibandyliigassa päättyi poikkeuksellisen kuumiin tunnelmiin. Sähköä oli ilmassa jo sen myötä, että ottelu eteni jatkoajalle ja ratkaisu kuumensi kotijoukkue Kalmarsundin pelaajat täysin.
Ottelu näytti jo ratkenneen, kun jatkoaikaa oli pelattu vain 13 sekuntia. Kalmarsundin Jesper Lindström laukoi pallon maaliin ja lähempänä ollut erotuomari näytti heti maalin hyväksytyksi. Erotuomaripari Daniel Fathi-Najafi – Peter Novakovic kävi kuitenkin neuvottelun asiasta ja lopulta päätös kääntyi: maali hylättiin Lindströmin viimeisteltyä sen maassa maaten ja päälle Lindströmille tuomittiin vielä jäähy.
Tilanne oli äärimmäisen epäselvä ja maalin hylkäämisen lisäksi etenkin Lindströmin jäähy kuumensi kotijoukkueen tunteita.
– Meitä rangaistiin siinä tuplasti ja meiltä ryöstettiin voitto, puhisi Kalmarsundin kokenut Simon Nilsson Expressenille.
– Jos erotuomarit olisivat tuominneet vain vapaalyönnin meille, molemmat joukkueet olisivat varmasti tyytyneet siihen.
Vati meni lopullisesti nurin Pixbon iskettyä ratkaisumaalin Lindströmin jäähyn aikana. TV-lähetyksessä kuuluu selkeästi huuto ”Älkää ikinä tulko tänne takaisin. Tajuatteko?”. Nilsson ei tätä sen enempää vahvistanut kuin kieltänytkään.
– Jätän kommentoimatta, mutta loppuvihellyksen jälkeen vähän lähti käsistä, Nilsson myönsi ja sanoi samalla olevansa sitä mieltä, ettei halua nähdä enää erotuomariparia samalla kentällä.
– Emme suoranaisesti tule juhlimaan uutta vuotta yhdessä. Tämä ei ole ensimmäinen kerta kuin tällaista käy ja nyt haluan, etteivät he enää tuomitse meidän otteluitamme. Nämä kaksi henkilö vievät ilon salibandysta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Se oli siinä – 25-vuotias hiihdon maailmantähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Se oli siinä – 25-vuotias hiihdon maailmantähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Krista Pärmäkosken tilanteessa synkkä käänne – tämän nainen halusi nyt sanoa
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä
- Ylellä brutaalia tekstiä Iivo ja Kerttu Niskasesta
- Suvi Minkkinen romahti – kisan jälkeen melkoinen heitto
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä