MM-hopeaa! Suomalaishiihtäjä ällistytti itsensäkin – ”Aika iso yllätys”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen nuoret hiihtäjät jatkoivat vahvaa menoaan nuorten MM-kilpailuissa Vuokatissa myös perjantaina. Alexander Ståhlberg hiihti alle 20-vuotiaiden vapaan kympillä hopeaa ja Niko Anttola oli kahdeksas. Naisten 5 kilometrillä Ida Haapala hiihti yhdeksänneksi.
Ståhlberg hävisi kilpailun voittaneelle Norjan Martin Kirkeberg Moerkille 14,9 sekuntia.
– Alussa otin iisisti ja lopussa löin sitten kaikki peliin. Yritin kahdella ensimmäisellä kierroksella kontrolloida hiihtoa ja viimeisellä kierroksella laitoin kaikki peliin. Se taktiikka riitti hyvin tänään. Oli aika iso yllätys, että tänään tuli hopeaa ja olen tosi tyytyväinen, vöyriläinen Ståhlberg sanoi.
Naisten vitosen voitti Venäjän Veronika Stepanova. Haapalan lisäksi hienosti hiihti suomalaisista myös Siiri Kaijansinkko, joka oli 13:s.
– Oli ihan hyvä kisa. Sain hiihdettyä aika tasaisen vedon ja jaksoin loppuun asti tulla hyvin. Alussa tuli jäätyä kärkeen enemmän mutta lopussa eroa ei tullut lisää. Keli oli aika nihkeä ja vähän kohmeinen olo oli, huolto oli jälleen tänään onnistunut hyvin, Haapala kehui.
Alle 23-vuotiaissa parhaat suomalaiset olivat vapaan kympillä 13:nneksi hiihtänyt Emmi Lämsä ja 15 kilometrillä 15:nneksi hiihtänyt Remi Lindholm.
– Päivä ja tunne oli hyvä ja tekeminen aivan pirteää. Itsellä ei tälle kelille oikein suksea löydy, joten tasoitusta annoin suksella. Se tietysti harmittaa aina. Kumminkin olen tyytyväinen, että taso riitti tuohon sijaan, kun Keski-Euroopassa vapaata hiihdetään kovaa. Aika paljon oli ohitustilanteita kisan aikana, ja ne osu aika lailla tärkeisiin laskuihin. Sekunnit, mitä niissä kohdissa jäin jäi vähän hampaankoloon. Tänään ei parempaan olisi pystynyt, Lämsä sanoi.
– Tosi raastava kisa, olin oikeastaan lähdöstä maaliin aika tiukilla koko ajan. Pakkaskeli teki sen, että piti työskennellä koko ajan. Sijahan on Suomen U23-joukkueen kolmanneksi paras kautta aikain vapaan normimatkalla sijoituksena, seuraavaksi sekaviestin hiihtävä Lindholm sanoi.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaisa Mäkäräinen kohtasi haasteen – ”En tiedä miten pitäisi”
- Beau, 22, teki historiaa – voitti ensimmäisenä naisena ”miesten sarjassa”
- Real Madridin supertähti kävi leikkauksessa Suomessa
- Hyvästien paikka – Joni Mäki päätyi rajuun ratkaisuun
- Maavaihdos kohahduttaa – superlupaus jättää Norjan ja siirtyy edustamaan Ruotsia
- MM-kisoihin iso sääntömuutos – varoitussääntöihin täyskäännös
- Loukkaantunut raskaansarjan jätti tekee comebackin – vastassa tyrmäyskone
- Unelmista totta – Eero Hirvosen matkaa juhlistetaan erityisellä tavalla
- ME-juoksijan aamupala hämmästyttää – näillä eväillä syntyi alle kahden tunnin maraton
- Pituushypyn harvinainen temppu – urheilija teki mahdottomasta totta
- Maavaihdos kohahduttaa – superlupaus jättää Norjan ja siirtyy edustamaan Ruotsia
- Suomen naishiihtäjä lopetti uransa – osallistuu nyt toisen lajin MM-kisoihin!
- Hyvästien paikka – Joni Mäki päätyi rajuun ratkaisuun
- Olympiasankari palkittiin – kotikaupunki muisti Vilma Ryyttyä isosti
- Pituushypyn harvinainen temppu – urheilija teki mahdottomasta totta
- Nyt pamahti – yleisurheilun 30-kertainen arvokisamitalisti palaa radoille
- Hiihdon tuore olympiamitalisti vaativaan leikkaukseen
- Kauden kotimainen kärkitulos – Vilma Itälinna aloitti lupaavasti Italiassa
- ME-juoksijan aamupala hämmästyttää – näillä eväillä syntyi alle kahden tunnin maraton
- Unelmista totta – Eero Hirvosen matkaa juhlistetaan erityisellä tavalla