Kaikki kumpareveljekset MM-finaaliin – ”Treeniä niin pitkälle kun olosuhteet antavat myöden”

Kuva: Getty Images
Yksilökumpareiden menestyshuuman myötä arki koitti heti seuraavana päivänä parikumparelaskun nuorten MM-mittelöillä Venäjän Krasnojarskissa.
Suomen kumparelaskijat nähtiin tositoimissa Riikka Voutilaista lukuun ottamatta, joka toipui yksilökumparekilpailussa tapahtuneesta kaatumisesta.
Kaikki kumpareveljekset, eli Severi Vierelä, Aleksi Kaisla ja Akseli Ahvenainen ylsivät finaaliin. Parhaimmasta suorituksesta vastasi Vierelä ollen kilpailun seitsemäs.
– Kisatreenit meni hyvin. Sain monia hyvia laskuja. Sen myötä myös karsinta meni hienosti ja sain hyvän oman laskun laskettua. Dualeissa laskin korealaista Yoon Seung Lee:tä vastaan, jonka voitin. Seuraavalla kierroksella tulikin kova venäläinen vastaan, Mikhail Aleynikov, jolle hävisin, summaa Vierelä.
Yksilökumpareissa MM-hopeaa saavuttanut Ahvenainen oli parikumparekilpailun kahdeksas ja Kaisla kymmenes.
– Duali lähti ihan hyvin liikkeelle mutta keskipätkällä ajatus jotenkin herppaantui ja tuli muutama paha virhe, jonka takia jouduin ajamaan rännistä ulos. Krasnoyarskin kisat oli muuten ihan mielenkiintoinen ja mieleenpainuva reissu, vaikka en saanut ihan semmoisia kisasuorituksia mitä olin toivonut, kommentoi Kaisla.
Aikuisten MM-kilpailuista suoraan Krasnojarskiin matkanneelle Ahvenaiselle Siperia jätti enemmän positiivisia kokemuksia käteen kuin Kazakhstanin reissu.
– Kyllä sellainen tunne jäi, että kilpailut olivat paremmin organisoidut täällä kuin aikuisten MM-kilpailuissa. Hopea oli minimitavoite sinkkukisassa ja dualipäivä oli minulle haastava, lasku ei vain kulkenut. Onnistuin kuitenkin voittamaan kazakstanilaisen ensimmäisellä kierroksella. Takana on nyt opettavaiset reissut kaiken kaikkiaan, ei siis mitään turhia käyntejä. Edessä vielä muutaman kisat Suomessa, ja treeniä niin pitkälle kun olosuhteet antavat myöden.
Kumparelaskun osalta kansainväliset kilpailukiertueet on saatu päätökseen kaudella 2020-2021. Edessä häämöttävät vielä SM-kilpailut Rukalla 15.-18. huhtikuuta.
Lähde: Ski Sport Finland
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Suvi Minkkinen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Tätä emme halunneet kuulla – suomalaiselta ampumahiihtotähdeltä valitettava tilannepäivitys
- Juoksija murskasi Suomen ennätyksen lokakuussa – ällistyi itsekin
- Timmissä tikissä – hiihtoässä Anita Korva esitteli rantakuntoaan
- Robert Helenius avautui kohtalostaan IS:ssä – ”Pahempi tuomio kuin raiskaajilla”
- Paljastus: Hiihdon supertähti Jessie Diggins loukkaantui – ”Voi ei”
- Hiihtonainen laitettiin riisuutumaan – oli paljastettava kaikki
- Krista Pärmäkosken ja Jasmi Joensuun yhteiskuva ei jätä paljon epäselväksi naisten väleistä
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen kertoi nyt tilanteestaan
- Takamukselle töitä – Lotta Harala käänsi katseita kuntosalilla
- HS: Suomalainen olympiatähti on poissa
- Timmissä tikissä – hiihtoässä Anita Korva esitteli rantakuntoaan
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen kertoi nyt tilanteestaan
- Dorothea Wierer esitteli uutta kisa-asuaan – fanit sulaa vahaa
- Robert Helenius avautui kohtalostaan IS:ssä – ”Pahempi tuomio kuin raiskaajilla”
- Suomessa heitettiin historiallisen pitkä keihäskaari
- Salailu päättyi nyt – Nooralotta Neziri löysi uuden uran
- Hiihtonainen laitettiin riisuutumaan – oli paljastettava kaikki
- Takamukselle töitä – Lotta Harala käänsi katseita kuntosalilla
- Paljastus: Hiihdon supertähti Jessie Diggins loukkaantui – ”Voi ei”