Huh! Suomalaiselta keihäänheittäjältä huima ennätysparannus ja kauden kärkitulos!
Keihäänheittäjä Sanne Erkkolalla on taito löytää huippuheitto kilpailun viimeisille kierroksille. Pihtiputaan keihäskarnevaalin sunnuntaisen naisten kilpailun hän päätti heittämällä voiton kauden kotimaisella kärkituloksella 59,61. Sillä oma ennätys parani 2,57 metriä ja Erkkola nousi Suomen kaikkien aikojen tilastossa kymmenenneksi.
– Tuli sellainen olo, että pistän raivolla keihään asentoon. Kyllä se sieltä alas tulee, Erkkola kertaili tuntojaan ennen viimeistä heittoa.
Vuosi sitten Erkkola voitti Turussa Kalevan kisojen mestaruuden viimeisen kierroksen heitolla, joka kantoi omaan ennätyksen 57,04. Pihtiputaallakin sarjan pisimmät heitot olivat kolme viimeistä. Ne kantoivat 53,97, 55,97 ja 59,61.
– Se on myös vähän ongelma, että se rytinä tulee vasta viimeisillä kierroksilla. Pitäisi saada heitto kulkemaan jo vähän aikaisemmin, Erkkola sanoi.
Pihtiputaalla Erkkolan viimeiseen heittoon toi lisäpuhtia Vaasan Vasaman Anni-Linnea Alasen kuudes heitto. Se kantoi 56,01, vei Alasen johtoon ja pudotti Erkkolan toiseksi.
– Siitä viimeisestä heitostani en paljon muista. Mutta kolmen viimeisen kierroksen heitoissa sain kaikilla keihään lähtemään vähän paremmin asentoon, Erkkola sanoi.
Erkkola, 27, edustaa Turun Urheiluliittoa. Hän kuuluu Tuomas Laaksonen valmennusryhmään ja takana on hyvä harjoituskausi. Erkkolan kuluvan kesän paras tulos ennen Pihtiputaan kilpailua oli Vaasan olympiaranking-kilpailuissa toisen sijan tuonut 56,83.
– Ei tämä tulos yllätyksenä tullut. Olen vain odotellut, että koska ne tulokset sieltä alkavat tulla, Erkkola sanoi.
Alanen: ”Vasta viimeisellä sain teknisesti hyvän heiton”
Anni-Linnea Alanen, 18, heitti Vaasan olympiaranking-kilpailuissa viimeisellä yrityksellään 19- ja 22-vuotiaiden SE:n 59,52 ja pudotti Erkkolan silloin toiseksi. Pihtiputaalla Alasen viimeinen heitto riitti toiseen sijaan. – Kilpailu oli aika hankala. Se lähti liikkeelle hankalasti ja oikeastaan vasta viimeisellä kierroksella sain teknisesti hyvän heiton ja pystyin parantamaan tulosta, Vaasan Vasamaa edustava Alanen kertoi. – Alkukierrosten heitoissa vauhti ei toiminut ja heitto jäi suppeaksi. Viimeiseen sain sitten vauhdin toimimaan paremmin. Lähde: SUL:n tiedoteLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Wilma Heltelän kilpakumppanilta raju päätös – ”mielenterveys tulee ensin”
- Olympialaisissa kilpaillut huippu-urheilija kuoli traagisesti – järkyttävä onnettomuus
- Huima suoritus Malesiassa: suomalainen taisteli maailmanmestariksi
- Suomalaismoukaroijan kausi katkesi karulla tavalla – nyt tuli surullinen ilmoitus
- Ruotsin hiihtotähdet loistavat poissaolollaan – hiihtopomolta tyly viesti
- Hurja vire jatkuu – Emma Tainio tykitti uuden ennätyksen
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti
- Malla Hämäläinen älytön suoritus – Suomen ennätys murskaksi Leppävaarassa
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Venäläishiihtäjä lähetti uhmakkaan viestin Ruotsiin – kova väite tulevasta
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Ilona Mononen teki sen taas – murskasi ennätyksensä yli seitsemällä sekunnilla
- Venäläishiihtäjä lähetti uhmakkaan viestin Ruotsiin – kova väite tulevasta
- Malla Hämäläinen älytön suoritus – Suomen ennätys murskaksi Leppävaarassa
- Suomalaisjuoksija hurjasteli uransa kovimman ajan – pettymys iski heti maalissa
- Sydänoperaatiosta toipunut MM-mitalisti loukkaantui rajusti harjoituksissa
- Suomen hiihtotähdet ottivat mittaa toisistaan SkiRun Challengessa – naisissa nähtiin yllätysmitalisti