Suomalaisurheilija teki paljastuksen: Urheili Tokiossa sääriluu murtuneena! – ”Mitä mun jalka muille mitään kuuluu”
Kuva: Getty Images
Kivääriampuja Jarkko Mylly kilpaili perjantaina ensimmäisen kerran Tokion paralympialaisten jälkeen. Hän paljasti Espoossa järjestettävien SM-kilpailujen yhteydessä, että hänen sääriluunsa murtui kolme viikkoa ennen lähtöä Tokioon.
Haapajärven Ampumaseuraa (HaaAS) edustava kivääriampuja Jarkko Mylly edusti Suomea syyskuussa Tokiossa järjestetyissä paralympialaisissa. Hän sijoittui sijoittui 41:nneksi SH1-luokan 10m ilmakiväärikilpailussa ja oli 15:s SH1-luokan pienoiskiväärin 50m kilpailussa.
Mylly paljasti Espoossa järjestettyjen SM-kilpailujen yhteydessä, että häneltä murtui oikean jalan sääriluu kolme viikkoa ennen Tokion-matkaa.
– Leikin koiran kanssa kotona ja kaaduin, jolloin jalka taittui ja murtui, ihan ”irtipoikki”. Se lyötiin ydinnaulalla kiinni. Olin harjoittelemassa radalla vain viikko leikkauksen jälkeen. Kipuja oli, mutta murtuma vain hidasti, ei estänyt tekemistä, Mylly kertoi.
Mylly ja hänen valmentajansa Timo Vaitiniemi eivät halunneet kertoa loukkaantumisesta mitään ennen Tokion paralympialaisia.
– Siitä olisi kerrottu, jos kisamatka ei olisi onnistunut. Pystyin toimimaan radalla ihan kohtuullisesti, ja siirtymät onnistuivat hyvin, pyörätuolilla liikkuva Mylly sanoi.
– Ja mitä mun jalka muille mitään kuuluu, hän naurahti.
– En halunnut sääliä enkä mitään tekosyitä reissulle, koska jalka ei vaikuttanut ammuntaan yhtään. Jalalla ei ollut merkitystä tulokseen.
Myllyn jalka on kuulemma nyt ”ookoo”, ja hän on toipunut loukkaantumisestaan niin henkisesti kuin fyysisestikin. Viimeinen kontrolli oli kaksi viikkoa sitten. Myllyn mukaan lääkäri oli sanonut hänelle, että ”anna mennä vaan”.
– Kaikesta tästä voi päätellä, ettei valmistautuminen Tokion paralympialaisiin ollut ihan simppeliä. Kova on luonto kaverilla, Vaitiniemi sanoi ja vilkaisi vieressä istuvaa Myllyä.
Lähde: Ampumaurheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jelena Välbe esitti rajuja syytöksiä – Harri Kirvesniemi latasi vastapalloon Ilta-Sanomille
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Se oli siinä: Ristomatti Hakolalta koskettava päivitys
- IS: Inkki Inola liikuttui Alexander Stubbin reaktiosta – kolme sanaa riitti
- Jutta Leerdam palasi olympiavoittajana – sitten Jake Paul teki jotain täysin älytöntä
- Huippuhiihtäjä kärähti dopingista – maajoukkuekaverin neljä sanaa Iltalehdelle paljastivat karun totuuden
- Suomalainen päihitti olympiavoittajan – Ski Classicsissa yllättävä tulos
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Venäjän kansallislaulu soi – saksalaisurheilijat protestoivat palkintojenjaossa
- Ranskan joukkueessa kipinöi – valmentaja vastasi suoraan
- Suomalainen päihitti olympiavoittajan – Ski Classicsissa yllättävä tulos
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Juho Mikkonen avasi suunsa Salpausselällä – valmennukseen kiireinen viesti
- Potkut saanut mäkivalmentaja puhuu nyt Ylelle – tunnustaa virheensä
- Ranskan joukkueessa kipinöi – valmentaja vastasi suoraan
- Wilma Murron valmentaja latasi suoraan – ”Hampaankoloon jäi”
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen
- Huippuhiihtäjä kärähti dopingista – maajoukkuekaverin neljä sanaa Iltalehdelle paljastivat karun totuuden
- Venäjän kansallislaulu soi – saksalaisurheilijat protestoivat palkintojenjaossa
- Skandaaliväite Venäjältä – Johannes Kläbon voittoihin ei uskota