Suomi MM-finaaliin dramaattisella tavalla!
Kuva: Juha Tamminen
Suomi pelaa huomenna salibandyn maailmanmestaruudesta Ruotsia vastaan. Perjantai-illan dramaattisessa välierässä Suomi nousi Tšekkiä vastaan kahden maalin tappioasemasta 3–2-voittoon Sami Johanssonin lauottua voittomaalin viimeisellä minuutilla.
Suomi ja Ruotsi pelaavat MM-kullasta Hartwall Arenalla huomenna klo 17.30 alkaen. Pronssin kohtalon ratkovat klo 14.30 Tšekki ja Sveitsi.
Suomi aloitti välierän vahvasti, mutta tulostaululla se ei näkynyt, kun pallo löysi tiensä parhaimmillaan vain ylärimaan Justus Kainulaisen laukoessa. Erän lopulla käytti sitten Tšekki tilaisuutensa, kun ensin Adam Hemerka runnoi luukulta avausmaalin Rasmus Kainulaisen syleilystä huolimatta ja kohta kostautui Juha Kivilehdon kahden minuutin jäähy. Tom Ondrusek liidätti pallon takatolpalle ja Marek Benes ohjasi kauniisti numeroiksi 0-2.
Toiseen erään Suomi tuli uudella otteella, ja muutoksia tuli kohta myös kokoonpanoon Eetu Sikkisen ja Oskari Heikkilän hypätessä penkiltä kaukaloon ja Rasmus Kainulaisen ja Mikko Hautaniemen jäädessä sivuun. Erän toisella puolikkaalla tuli myös tulosta, kun ensin Joonas Pylsy pudotti maalin kierrettyään pallon Justus Kainulaiselle ja tämä kiskaisi painavan laukauksen ohi Lukas Bauerin. Tasoitus tuli Tšekin hukattua pallon Ville Lastikalle, joka kiersi, kiersi, kiersi ja lopulta levitti vasemmalle Peter Kotilaiselle ja tämä nosti tilanteeksi 2-2.
Ratkaisua ei ollut päätöserässä syntyä millään, vaikka Suomi hallitsi etenkin sen alkupuolta ja sai yrittää kaksi minuuttia jopa viidellä neljää vastaan. Hyvistä paikoista huolimatta Suomen kisojen kuudeskin ylivoima jäi tuloksettomaksi. Ottelun viimeisellä minuutilla lopulta Sami Johansson sai pallon Tatu Väänäseltä ja lähti tuttuun kanttaukseensa, jonka päätteeksi pallo räpsähti Lukas Bauerin maalin yläkulmaan.
– Jännä peli, Tšekki oli todella kova ja saatiin kahdella jalalla ponnistaa, Suomen päävalmentaja Petteri Nykky sanaili Yle urheilun haastattelussa.
– Maalin pelejähän nämä tässä vaiheessa yleensä ovat, ja valmentajallakin syke nousee kun joutuu huutelemaan kentälle. Mutta hauskaahan tämä on. Oli hieno kisa ja hieno urheilutapahtuma, jouduttiin laittamaan pitkää silmään että pärjättiin.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Frisbeegolfin supertähti katosi voiton jälkeen – nyt tuli julkinen anteeksipyyntö
- Kova väite Ylellä – moukarinaisen EM-unelma kariutumassa
- Lotta Harala: Doping-kohussa uusi käänne!
- Vain hiuksenhienosti EM-rajasta – Veera Mattila säväytti hurjalla ajalla
- Kalle Palander pyörsi puheensa – yllättävä viesti sai Aleksi Valavuoren reagoimaan heti
- Krista Pärmäkoski toteutti pitkäaikaisen haaveensa – jakoi tunnelmat
- Jannik Sinner voitti jälleen Wimbledonin
- SE uusiksi – Hilla Uusimäki juoksi kaikkien aikojen ajan
- Hurja treenijakso jätti jälkensä – Krista Tervo myöntää suoraan tilanteensa
- Tero Pitkämäestä julkaistiin harvinainen bilekuva – fanit hieraisivat silmiään
- Lotta Harala: Doping-kohussa uusi käänne!
- Kohu venäläisurheilijoista paisuu – nyt Armand Duplantis avasi sanaisen arkkunsa
- Kalle Palander pyörsi puheensa – yllättävä viesti sai Aleksi Valavuoren reagoimaan heti
- Krista Pärmäkoski toteutti pitkäaikaisen haaveensa – jakoi tunnelmat
- Tero Pitkämäestä julkaistiin harvinainen bilekuva – fanit hieraisivat silmiään
- SE uusiksi – Hilla Uusimäki juoksi kaikkien aikojen ajan
- Karu uutinen: Lotta Harala joutuu vetäytymään kotikisastaan
- Vain hiuksenhienosti EM-rajasta – Veera Mattila säväytti hurjalla ajalla
- Hurja treenijakso jätti jälkensä – Krista Tervo myöntää suoraan tilanteensa
- Minja Korhonen kommentoi Ylelle kohupäätöstä yhdistetyn tulevaisuudesta