Suomalaisässän unelma murskaksi, järjestäjiltä suolaa haavoihin – ”Mitä olen tehnyt ansaitakseni tätä paskaa”
Heta Veikkola joutui pettymään raskaasti naisten 10 000 metrin kävelyssä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Kolumbiassa.
Veikkola kärsi voimakkaasta jalkakivusta, mutta taisteli maaliin sijalla 32. Veikkolan aika 52.23,86 oli yli kuusi minuuttia hitaampi kuin hänen ennätyksensä.
Jalkavaivasta kärsinyt Veikkola joutui kaiken huipennukseksi järjestäjien kierroslaskuvirheen vuoksi kävelemään yhden ylimääräisen kierroksen. Hänen loppuaikansa kuitenkin korjattiin oikeaksi.
Veikkola otti tapahtumat raskaasti. Hän avautui tilanteestaan Instagramissa.
– Tämä kausi on antanut minulle niin paljon, mutta se on ollut myös erittäin raskas. Vammani oli viimeinen niitti. En oikeasti tiedä, mitä olen tehnyt ansaitakseni kaikkea tätä paskaa. (Pahoittelut, en keksinyt parempaa ilmaisua).
– Olen yrittänyt painaa, mutta aina on tullut vastaan uusi este kulman takaa. Olen itkenyt lähes jokaisen kisan jälkeen tänä vuonna. Tämän ei pitäisi mennä näin. Olen yrittänyt pysyä positiivisena, mutta joskus se ei riitä. Tänään on myönnettävä itselleni, etten voi enää vain puskea eteenpäin.
– Nyt on aika ottaa tauko ja saada asiat jälleen kulkemaan oikeaan suuntaan. Rakastan kävelyä ja minulla on kovat tavoitteet, jotka haluan saavuttaa – ja tiedän niin tapahtuvan. Tulen takaisin, odottakaa vain, linjasi Veikkola.
Veikkola sai runsaasti sympatiaa rehellisestä viestistään.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Norjalle riitti – kännissä hiihtänyt kohumies ulos maasta!
- Hiihtoliitto pisti rahahanat kiinni – Suomen loppukauden sensaatio ulos!
- Supertähti loukkaantui Drammenissa – nyt edessä vaikea valinta
- Immun Fight Club – IFC 21.3.2026: Liput, tv, ohjelma
- Suomen joukkue valittu viimeiseen maailmancupiin – yksi tähtinimi jäi pois
- Petter Kukkonen vihjasi suoraan – Krista Pärmäkoskelle voi aueta uusi rooli
- Lake Placid 2026 | Hiihdon maailmancup: Ohjelma, tv, tulokset
- Ylen toimittaja sekoili suorassa lähetyksessä – pyysi nyt anteeksi
- Yle: Eero Hirvosen moka laukaisi uskomattoman tapahtumasarjan – yllättävä puhelu pelasti kaiken
- Maailmancup huipentuu USA:ssa – Ruotsi tuo kaikki tähdet