Norjan hiihtomaajoukkueelle shokkiuutinen – reagoivat nopeasti
Maastohiihdon maailmancup jatkuu Norjassa. Lillehammerista siirrytään Beitostöleniin. Muutamien päivien aikana on ehtinyt jo tapahtua.
Norjan hiihtomaajoukkue sai shokkihoitoa, kun selvisi, että joukkueen pomolla Espen Bjervigillä on koronavirustartunta.
– Minulla on kaikki kunnossa. Hyvin vähän oireita, kuittasi Bjervig tilansa Nettavisenille.
Bjervigin tilanne nosti kuitenkin huolen Norjassa. Tällä hetkellä ei ole kerrottu, että joukkueessa olisi enemmän koronatartuntoja.
Bjervig vahvisti, että Norjan joukkue on reagoinut koronatilanteeseen. Koronakuria on kiristetty. Isoja yhteisiä tilaisuuksia on vähennetty.
– Kyse on pääosin terveistä ihmisistä, mutta tämä on tärkeää tartunnan saavien urheilijoiden vuoksi. On tärkeää estää tartunnat. Emme voi pakottaa ympärillä olevia ihmisiä elämään toivomallamme tavalla, joten meidän on pidettävä paremmin huolta itsestämme, selvitti Bjervig.
Aiemmin selvisi jo, että Ruotsin Ebba Andersson ei ole mukana Beitostölenissä koronatartunnan vuoksi. Norjan Ragnhild Haga ja Marte Skaanes saivat koronatartunnan ennen maailmancup-kauden alkua. Niin kävi myös Iivo Niskaselle.
Norjan hiihdon supertähti Johannes Kläbolla taas on nuha. Hän ei kilpaile sen vuoksi Beitostölenissä.
– Nyt minun on parannuttava. Matkustan Trondheimista Davosiin, kun nuha on ohi. Tämä on tietenkin ikävää. Olisi ollut kiva olla hyvässä kunnossa ja kilpailla Beitostölenissä. Valitettavasti se ei onnistu, kuittasi Kläbo tiedotteella.
Maastohiihdon maailmancupin Beitostölenin (9.-11. joulukuuta) ja Davosin (16. – 17. joulukuuta) osakilpailut näkyvät Elisa Viihde Viaplayssa ja V sport -kanavilla yksinoikeudella
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suvi Minkkisen kilpasisko yllätti – Milanon olympiavitosen ura ohi 27-vuotiaana!
- Johannes Kläbo vietiin sairaalaan – tämä on tilanne nyt
- Hurjaa draamaa Drammenissa – Johannes Kläbo kaatui rajusti ja loukkaantui!
- Apu: Arsi Ruuskasen testitulos hämmästytti leirillä – ”hitto tuolla on kova kone”
- Suorat sanat hiihtoleiristä – Krista Pärmäkoski vastaa lääkärille
- Suomalaislaskija taisteli mitalista – yksi hetki ratkaisi niukasti
- MTV:ltä kova päätös jääkiekon MM-kisoihin
- Sprinttikisa vaarassa? – Myrskytuuli iskee Drammeniin
- Norjan hiihdon supertähti tyri pahasti – Sami Jauhojärveltä kylmäävä väite
- Mika Myllylästä yllätysuutinen – nyt kansalta pyydetään apua
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Suomalainen päihitti olympiavoittajan – Ski Classicsissa yllättävä tulos
- Huippuhiihtäjä kärähti dopingista – maajoukkuekaverin neljä sanaa Iltalehdelle paljastivat karun totuuden
- IS: Inkki Inola liikuttui Alexander Stubbin reaktiosta – kolme sanaa riitti
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Se oli siinä: Ristomatti Hakolalta koskettava päivitys
- Juho Mikkonen avasi suunsa Salpausselällä – valmennukseen kiireinen viesti
- Wilma Murron valmentaja latasi suoraan – ”Hampaankoloon jäi”
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen