Uskomaton SE-juoksu – hiihtotähti Krista Pärmäkoskikin ällistyi

Samuli Samuelsson jatkoi lauantaina hurjaa menoaan. Hän laittoi Kuortaneella 100 metrin SE:n uuteen uskoon. Se kirjataan nyt 10,12. Suoritus keräsi valtavat kehut.
Samuelsson myönsi, että uusi Suomen ennätys ei tullut täysin puskissa. Hän kellotti viime sunnuntaina 10,16 Espoossa.
– Kun katsoin sääennustetta ja se näytti 26 astetta, eli kuusi asetetta lämpimämpää kuin Espoossa, ja kun näytti, että etusuoralla on myötätuuli, niin kyllähän minä tänne kiljuen tulin, Samuelsson kertaili SUL:n tiedotteella.
– Minä juoksen ihan eri tavalla myötätuuleen. Saan siitä kevyenä juoksijana hyvät avut ja osaan hyödyntää sen, Samuelsson sanoi.
Samuelsson paineli Kuortaneen alkuerässä ajan 10,29. Se toi finaalipaikan ja mahdollisti SE:n syntymisen. Aiemmin viikolla Turussa Samuelsson jäi erävaiheeseen.
– Yritin keskittyä siihen mitä Espoossakin pystyin tekemään, eli juoksemaan yksin. Paavo Nurmi Gamesissa, kun oli vierellä kavereita, juoksu meni vaan sekaisin. Sitä niin herkästi lähtee puristamaan jonkun vierellä ja yrittää päästä ohi. Nyt minä vaan pidin pääni ja rennon fiiliksen, Samuelsson sanoi.
– Vasta maalissa, kun katsoin voittoajan. Siinä tiesin, että tulee ihan hyvä aika minullekin, Samuelsson sanoi.
Samuelsson myönsi ällistyneensä, kun hänelle selvisi, mitä digitaalit kertoivat.
– Ihan uskomatonta. En ole viime vuoden SE:n jälkeen uskonut, että lujempaa pystyn menemään, mutta valmentaja on siihen uskonut. Hän on ensimmäinen henkilö, joka on sanonut minulle, että pystyn nopeampaan, Samuelsson totesi.
Samuelsson iloitsi vedostaan myös Instagramissa. Julkaisu keräsi kommentteja.
– Oon niin iloinen, että ukko on vireessä. Iso kunnioitus. Kovaa jälkeä, iloitsi ex-mestari Markus Pöyhönen.
– Mikä veto. Aurinkoisesta kelistä huolimatta, täällä meni kyllä kylmät väreet! hehkutti Krista Pärmäkoski.
100 metrin aidoissa Reetta Hurske kellotti voiton ajalla 12,85. Wilma Murto voitti seiväshyppykisan tuloksella 461.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- Yle: Nooralotta Nezirille ikävää kohtelua MM-kulisseissa – tämä mies pelasti naisen
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken